Büyükşehir'e yeni saray

Depreme karşı dayanıksız olduğu belirlenen Konak'taki binayı boşaltmak zorunda olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni hizmet binasını Halkapınar'da ESHOT garajının yerine inşa edecek

Giriş Tarihi: 5.2.2013
Hizmet binasının depreme karşı dayanıksız olduğunun belirlenmesi üzerine uzun süredir devam eden yeni yer arayışları sonuçsuz kalan Büyükşehir Belediyesi, Halkapınar'da eski otogarın bulunduğu alana yeni hizmet binası yapma kararı aldı. İlk etapta yarı hissesi SGK'ya ait olan alan, geçtiğimiz günlerde 31 milyon 306 bin liraya SGK'tan satın alındı. Ardından da Ocak ayı meclis toplantısında söz konusu alana hizmet binası yapılabilmesine olanak tanıyan imar plan değişikliği Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy birliği ile kabul edildi. Yapılacak yeni hizmet binasının mimari açıdan dikkat çeken bir bina olabilmesi için de projenin yarışma ile belirlenmesi kararlaştırıldı. İki kez kiralama ihalesine çıktı. Konak meydanındaki 7 katlı belediye binasının depreme karşı dayanıklılık testlerinde sınıfta kalması üzerine, binada güçlendirme çalışmalarını başlatabilmek için yer arayışına giren Büyükşehir Belediyesi daha önce çıktığı iki kiralama ihalesinde de umduğu sonucu elde edemedi. En 20 bin metrekarelik kapalı alana sahip bina kiralamak isteyen büyükşehir belediyesi kent merkezinde istediği şartlarda kiralık bina bulamayınca gözünü yeni hizmet binası yapmak için uygun arazilere çevirdi.

ESKİ OTOGAR ALANINA

Yapılan incelemeler sonucunda 'Gökdelenler Bölgesi' olarak belirlenen 'Yeni Kent Merkezi' ile 'Adliye Sarayı'na yakın olması nedeniyle Halkapınar'daki eski Otogar'ın bulunduğu alanda karar kılındı. SGK'dan yarı hisse satın alındı Bugün ESHOT Garajı olarak kullanılan alanın yarı hissesinin SGK'ya ait olması nedeniyle SGK ile masaya oturan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kuruma önce arazi bedeli karşılığında Buca Yavuz Selim Caddesinde yaptığı toplu konutlardan vermeyi teklif etti. Fakat SGK, konuya sıcak bakmadı. Bunun üzerine arazi, SGK'dan 31 milyon 306 bin liraya satın alındı. Geçtiğimiz ay tapu Büyükşehir Belediyesi'ne geçti. Bu arada, alana hizmet binası yapılabilmesine olanak sağlayacak imar plan değişikliği de Ocak ayında, meclis toplantısında kabul edildi. Halkapınar'daki araziye İzmir'de ve Türkiye'de parmakla gösterilecek modern bir hizmet binası yapma kararı alan büyükşehir, binanın projesinin de yarışma ile belirlenmesine karar verdi. Önümüzdeki aylarda Büyükşehir Belediyesi'nin ulusal mimari proje yarışmasına çıkacağı belirtildi. Belediyenin yeni hizmet binası yapmaya ilişkin çalışmaları bununla da sınırlı kalmadı. Yapılan çalışma sonucunda imar planlarında belediye hizmet alanı olarak işli 2'si Yenişehir'de, biri Bayraklı'da, olmak üzere kentin 3 ayrı noktasına da belediye hizmet binası yapımı için proje çalışmalarına başlandı. Hizmet binaları için ilk kazmanın 2013 sonunda vurulabileceği belirtildi. Binalar tamamlanınca birimler yeni yerlerine taşınacak. Ardından da boşaltılacak olan Konak Meydanı'ndaki belediye binası depreme karşı güçlendirilecek.

BİNAYI ASKER İSTEDİ
İzmir Büyükşehir Belediye Sarayı 1970'li yılların başında inşa edildi. 8 yıl betonarme iskelet olarak kaldıktan sonra 1979 yılının sonlarına doğru ince işleri tamamlandı. Bu arada 12 Eylül 1980 darbesinde bina sıkıyönetim komutanlığı tarafından belediyeden alınmak istendiyse de dönemin belediye Başkanı Cahit Günay binayı askere kaptırmamak için taşınma talimatı verdi. Bunun üzerine 1980 yılında o dönem Yenişehir'de bugünkü İtfaiye Daire Başkanlığı'nın bulunduğu alanda bulunan binadan Konak meydanındaki yeni binaya taşınıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'e yeni saray
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN