Turgutlu halkına yaşam boyu kesintisiz hizmet var

Giriş Tarihi: 5.2.2013

Belediye Başkanı Orhan, hemşerilerine doğduğu günden itibaren hizmet verdiklerini söyledi, "Doğum yapan anneye, askere giden evladımıza, evi olmayan yoksulumuza, vefat edenlerimize her türlü hizmeti veriyoruz. Öğrencilerimiz için de her şeyi yapıyoruz" dedi

Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'ne konuk olan Turgutlu Belediye Başkanı Mustafa Serhat Orhan, 9 yılda yaptığı hizmetleri anlattı. Egeli Sabah Yayın Yönetmeni Ünal Ersözlü yönetimindeki Egeli Sabah ekibini Turgutlu'da ağırlayan Başkan Orhan, göreve geldiği günden bugüne kadar vatandaşların doğumdan ölüme kadar yanında olmak için çalıştığını söyledi. Egeli Sabah ekibine yaptığı hizmetleri tek tek gezdiren Orhan, önceliğinin eğitim ve sağlık olduğunu dile getirdi.
Turgutlu eskiden bir Kasaba olarak anılırdı. Bu algı hala devam ediyor mu?
Doğru. Hatta İzmir'den otobüsler kalkarken, "Haydi kasaba, Turgutlu!" diye bağırırlardı. Ancak Turgutlu son yıllarda büyük atılım gösterdi. Bugün ilçemizde Doğu'dan, Güneydoğu'dan göç etmiş 35 bin civarında vatandaşımız yaşıyor. Tüm vatandaşlarımızın birbirleriyle ilişkileri, diyalogları samimi ve düzgün. Kız alıp vermeler bile başladı. Onların yoğun oturduğu mahallelere son 10 yılda çok büyük yatırımlar yaptık. . Sayın Başbakanımızın demokratik açılım hamlesini biz Turgutlu'da çok iyi uyguladık, uyguluyoruz. Kanaat önderleriyle sık sık bir araya geliyoruz.

BİR RÜYAYI GERÇEKLEŞTİRDİK

9 yıllık görev sürenizde yaptıklarını kısaca anlatır mısınız?
Göreve geldiğim günden beri insanların doğumdan ölüme kadar yanında olmak için çalışıyorum. Turgutlu'nun çehresini değiştirdik. Örneğin bir Irlamaz Projemiz var. Başladığımızda hayal dediler. Ama biz bu hayali gerçekleştirdik. İçinde spor tesisleri, anfitiyatrosu, yüzme havuzları ile dev bir komleks oluşturduk. Bitirdiğimizde AK Parti Genel Merkezi'nin yerel yönetimlerle ilgili düzenlediği yarışmada ilçe belediyeler arasında Türkiye ikinciliği ödülünü kazandık. Ödülü de Sayın Başbakanımızın elinden aldık. Bu projenin bir başka ödülü Başbakanımızın hastane isteğimizi hemen olur vermesi oldu. 2 senede hastanemizi bitirdik, 17 Eylül'de de Başbakanımız gelerek açılışını yaptı. Şimdi 300 yataklı modern ve çevreci bir hastanemiz var. Turgutlu halkı artık; "Serhat Orhan isterse Başbakan'a ulaşır ve Turgutlu için gereken neyse yaptırır" diye düşünmeye başladı.
Nasıl bir belediye başkanısınız?
"Sizin farkınız ne?" diye sorarsanız ben de size; bir eğitim, iki sağlık derim. Başkanlığa gelir gelmez üç kenar mahalleye hemen üç sağlık ocağı yaptırdım. Şimdi onlar Aile Hekimliği'ne dönüştü. Eski Jandarma'nın olduğu yere, hayırseverlerin desteğiyle, 300 öğrenci kapasiteli Hasan Ferdi Turgutlu Öğrenci Yurdu'nu yaptırıyoruz. Turgutlulu ünlü menajer Polat Yağcı adına da bir ilköğretim okulu yaptıracağız. Protokolü yaptık. İhalesine çıkacağız. Hayırseverleri kazanıyorum. Örneğin bir hayırseverimiz hastane yapmak istemiş. Eski Trafik Hastanesi'nin yerine. Ama nedense proje yarım kalmış. Hayırsever de devlete küsmüş. Hatta devleti mahkemeye verecekti. Gittim Sayın Vali ile görüştüm, "Burayı bana verin. Ben burayı satayım. Hayırseverin de gönlünü alayım. Başka bir yere okul yaptırayım ve hayırseverin adını vereyim" dedim. Vali Bey'den onay aldıktan sonra Hayırsever Niyazi Üzmez'e giderek, bu arsayı satacağımı söyledim. Arsayı 900 bin liraya sattım. Niyazi amcaya da "Kusura bakma yeni okula senin adını koymayacağım. Hanımın İnci teyzenin adını koyacağım" dedim. Şimdi orada 750 öğrencisi bulunan İnci Üzmez Teknik Endüstri Meslek Lisesi'ni açmış olduk. Başkan olarak benim buradaki görevim aracılık yapmaktı. Ben de onu yaptım.

MODERN ADLİYE BİNASI

Turgutlu'da kentsel dönüşüm için çalışmalar yapıyor musunuz?
Elbette. Örneğin eski stadyum ve spor salonun bulunduğu yeri Spor Bakanı Suat Kılıç ile görüşüp talep ettik. Sayın Bakanımıza, "Bu arsanın hemen bitişiğinde modern bir stat ve bir spor salonu yapalım" dedim. İnşaatlara başladık. Üç yıl içinde hem stadyumumuz, hem salonumuz hem de Turgutlu Belediyesi 5.5 milyon liralık bir yatırım almış olacak. Adliye binamız Turgutlu'ya yetmiyordu. Uzun uğraşlardan sonra Adalet Bakanlığı ile ortak proje yaptık. Ben arsayı verdim, devlet destekli ve maceralı bir süreçten sonra Adliye Binamız bitti. Şimdi Turgutlu'nun çok modern bir Adliye binası var. Herkes rahat görev yapıyor.
Sosyal belediyecilik adına neler yapıyorsunuz?
Benim, araştıran ve sorun çözen bir ekibim var. Bu ekibin çalışmaları ile her hafta 150 eve erzak paketi gönderiyoruz, her gün 750 eve sıcak yemek veriyoruz. Kendi aşevimizi yapıyoruz. Bu sayede hem sıcak yemek götürülen ev sayısı artacak hem de her sabah belirli bölgelere kuracağım noktalardan vatandaşlara çorba ve yarım ekmek dağıtacağız. Sabah işçimiz, öğrencimiz bir tas çorba içip gidecek. Zafer Kalkınma Ajansı'ndan da destek bekliyoruz. Kenar mahallede okuyan fakir çocuklar için SBS kursları açtık. Her yıl 500'e yakın öğrenciye kurs veriyoruz. Buradan eğitim alan çocuklar çok büyük başarılar gösteriyor. Bu da bizi mutlu ediyor. İnanın ben maaşımı almıyorum, daha doğrusu alıyorum ama alır almaz bunu ihtiyacı olan öğrencilere burs olarak veriyorum. Fabrikamdan da maaşımın iki katı kadar bir bedeli de öğrencilere burs olarak ayırıyorum.

YOKSULA KONUT YAPIYORUZ

TOKİ ile çalışmalarınız nasıl?
İlçe merkezindeki eski bir konserve fabrikasını satın aldık. Buraya fakir fukaraya ucuz konut yapıyoruz. TOKİ ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile görüşerek projeyi gerçekleştiriyoruz. Ayda 100-200 lira taksitle insanları konut sahibi yapıyoruz. Bu fabrikanın yanında belediyeye ait olan arsayı da katarak 30 dönümlük bir arazi oluşturduk. Şimdi TOKİ bu arsa üzerine 5 bin metrekarelik bir pazaryeri yapacak. Kalan 25 dönümüne de konutlar olacak. Birkaç ay sonrada ihaleye çıkmasını bekliyoruz. Projeye göre burada dar gelirli ailelerin ödeme koşullarına sahip 282 konut, 5 bin metrekarelik pazar yeri, düğün salonu, kültür merkezi ve kültür sitesi yapılacak.

BABA ADINA VEFA OKULU

Başkan Orhan, 1976'da vefat eden babası eski Turgutlu Belediye Başkanlarından Dr. Hüseyin Orhan adına bir de okul yaptırmış. Orhan, Okul yaptırmaya karar verince Vali Bey'e gittim ve "Arsayı verin bir hayırsever okul yaptırsın" dedim. O da bana "Hayırsever nerede?" diye sordu. "Burada" dedim. "Hani oğlum nerede?" diye şaşkınca sordu, "Karşınızda. Ben yapacağım" dedim. Vali Bey'den arsayı aldık, üzerine 700 bin lira da ben koydum ve babamın adına bu okulu yaptırdım. Şimdi 750 öğrenci bu pırıl pırıl okulda eğitim görüyor.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Turgutlu halkına yaşam boyu kesintisiz hizmet var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN