Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evsel atıkla yağmur suyu ayrı kanallara

Çalışmalar bittiğinde, yağmur suları Körfez'e akacak, arıtmaya daha az su gönderilecek. Körfez'e akan kirlilik azalacak, arıtma da rahatlayacak

Giriş Tarihi: 6.2.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk kez Çamdibi bölgesinde uygulayacağı projeyle "birleşik sistem" çalışan yağmur suyu ve evsel atık kanal hatlarını birbirinden ayıracak. Böylece kanalların ve arıtma tesislerinin yükü azalacak. Yağışlarda yaşanan sıkıntıları giderecek bu formül, Bornova'dan sonra Buca'da da uygulanacak. Kış aylarında yağışların artmasıyla birlikte Çiğli ve Güneybatı Atık Su Arıtma Tesisleri'ne ulaşan kanal hatlarının ve arıtma tesislerinin yükünü azaltacak "yağmur suyu ayrıştırma projesi" için çalışmalara başlayan İZSU Genel Müdürlüğü, projeyi ilk etapta Bornova Çamdibi bölgesinde uygulamak için ihaleye çıktı.

BİR TAŞLA 2 KUŞ

Bornova Çamdibi'nde; Meriç, Tuna, Serintepe, Zafer, Birlik, Koşukavak, Gaziosmanpaşa, Mersinli, Barbaros, Yeşilova, Rafetpaşa, Çınar ve Yıldırım Beyazıt mahallelerinde toplamda yaklaşık 60 kilometre uzunluğunda yağmur suyu ve atıksu kanalı ile dere yatağı düzenlemesi yapılacak. Bölge sorunsuz bir alt yapı sistemine kavuşturulurken, yağmur suları en yakın dereye ulaştırılacak. Evsel atık suları da yarı kanallarla arıtma tesisine gönderilecek. Böylece temiz sular Körfezin temizlenmesine katkıda bulunurken, arıtma tesislerine de daha az su gidecek. Yaklaşık 800 günde bitecek Çamdibi projesinden sonra, ikinci uygulama Buca'nın tamamında yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evsel atıkla yağmur suyu ayrı kanallara
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN