100 bin kişi mağdur

Karabağlar'daki 13 mahalleyi kapsayan bölge "riskli alan" ilan edildi. 100 bin kişinin yaşadığı bölgede imar ve ruhsat işlemleri tamamen durdu. Eli kolu bağlanan belediyenin gözü kulağı şimdi Ankara'da

Giriş Tarihi: 7.2.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebi üzerine geçtiğimiz yıl Aralık ayında Bakanlar Kurulu Kararı ile Karabağlar ilçe sınırları içindeki 540 hektarlık alanın 'riskli bölge' ilan edilmesi ilçe sınırları içinde yaşayan 100 bin kişiyi mağdur etti. Bakanlar Kurulu Kararı ile söz konusu alandaki imar plan yapma yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na geçti. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkındaki kanunda yer alan 'riskli alan ilan edilen bölgelerle ilgili imar plan ve uygulamaları durdurulabilir' yer verilmesi belediyenin elini kolunu bağladı. Kanundaki ibarenin net ifadeler içermemesi ilçe belediyesini tereddütte bıraktı. Bunun üzerine daha önce Karabağlar Belediyesi tarafından yürütülen ruhsat, imar plan tadilatı, imar durumu, işyeri belgesi ve kamulaştırma gibi iş ve işlemler de ileride herhangi bir hukuki sorunla karşı karşıya kalmamak için durduruldu. İş ve işlemler durdurulunca başta ruhsat olmak üzere imar plan tadilatı ve benzeri işlemleri yaptırmak için ilçe belediyesinin yolunu tutan çok sayıda vatandaş da belediyeden eli boş dönmek zorunda kaldı. Karabağlar Belediyesi, yaşanan belirsizliği ortadan kaldırmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan görüş sordu. Beklenen görüş henüz gelmezken sıkıntı da had safhaya çıktı.

YILMAZ: BİZ SIKINTI ÇEKERİZ

Belediye yetkilileri yasada kesin ibareye yer verilmemiş olması nedeniyle bakanlığa görüş sorduklarını gelecek cevaba göre hareket edeceklerini belirtti. Karabağlar Belediyesi Başkan Yardımcısı Muslu Yılmaz, gelecekte herhangi bir sıkıntı yaşamamak için iş ve işlemleri durdurduklarını belirtti, şunları söyledi: "Diyelim ki bu süreçte vatandaş ruhsat başvurusunda bulundu. Biz de ruhsat verdik. Daha sonra bakanlıktan olumsuz görüş gelmesi halinde biz sıkıntıya gireriz. Bundan sonraki iş ve işlemleri gelecek cevaba göre yapacağız. Amacımız vatandaşlarımızın iş ve işlemlerini bekletmek onları mağdur etmek, sıkıntıya sokmak değil tam tersine işlerini hızlandırmak."

KARARDAN 13 MAHALLE ETKİLENDİ
Bakanlar Kurulu'nun riskli bölge ilan ettiği alanda yaklaşık 100 bin kişi yaşıyor. Toplam 13 mahallenin bulunduğu alanda Salih Omurtak, Bahriye Üçok, Limontepe, Ali Fuat Erden, Umut, Gazi, Özgür, Yüzbaşı Şerafettin ve Cennetçeşme Mahalleleri'nin tamamı; Devrim, Uzundere, Abdi İpekçi ve Yurtoğlu Mahalleleri ise kısmen bu alanda kalıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 bin kişi mağdur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN