Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İnsanca yaşamak bizim de hakkımız'

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Menemen'de Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Ahıhıdır Mahallesi'ne gitti, yöre halkının yoksulluğunu ve çaresizliğini paylaştı

Giriş Tarihi: 7.2.2013
EGE-KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Menemen'de yoğun olarak Romanlar'ın yaşadığı, ve çarpık kentleşmenin açıkça gözler önüne serildiği Ahıhıdır Mahallesi'ni gezerek, mahalle sakinleriyle sohbet etti. İnsanların çaresiz ve perişan durumundan çok etkilenen Aslan, soğuğa rağmen çıplak ayakla sokaklarda gezinen, üzerlerinde hava şartlarına uygun giysi bulunmayan çocukları kucağına alarak yoksulluklarını paylaştı. Birkaç ailenin bir arada yaşadığı 15-20 metrekarelik tek göz odada 15 kişinin yaşadığı evlerin bazılarına konuk olan Aslan, yoksulluklarına rağmen kendine gösterilen misafirperverlik karşısında duygulandı. Mahalle sakini kadınlar, belediyenin imkanları çerçevesinde sorunlara çare bulmaya çalıştığını, ancak kendilerinin bu acıklı durumundan daha iyi koşullara sahip olanlara destek sağlayan hükümetin, Ahıhıdır sakinlerine yardımcı olmadığından yakındılar. Kendilerinin göz göre göre terk edildiğini belirten kadınlar, "Çocuklarımız için çok üzülüyoruz. Biz Suriyeli mültecilerden daha mı önemsiziz?" diyerek, Hüseyin Aslan'dan yardım istediler. Suyu, elektriği, kanalizasyonu bulunmayan, yollarında çamur nedeniyle yürünemeyen mahallede insanca yaşamanın mümkün olmadığının altını çizen ve İzmir'de yaşayan hiç kimsenin bu tarz bir kent yaşamını hak etmediğini ifade eden Aslan, mahallenin fiziksel sorunlarının ancak kentsel dönüşüm ile çözümlenebileceğini vurguladı. İzmir'deki yerleşim alanlarının yüzde 60'ını gecekonduların oluşturduğunu belirten Hüseyin Aslan, düzensiz yapılaşmanın da kentte büyük oranda yer tuttuğunu söyledi. "Özetle İzmir'in yüzde 80'i plansız ve kaçak yapılaşmadan ibaret" dedi.

"ÇÖZÜMLENMELİYDİ"
Menemen'in Ahıhıdır Mahallesi'nin, İzmir şanssız mahallelerinden biri olduğunu dile getiren Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, "Sizin sorunlarınızın bugüne kadar çözümlenmiş olması gerekiyordu. İzmir'de hala yolları bozuk, elektriği, suyu olmayan, sorunlarla boğuşan bir mahalle olması çok üzücü. Bundan sonra bu mahallenin sorunlarıyla bizzat ilgileneceğim" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İnsanca yaşamak bizim de hakkımız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN