Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hipermarketler yasası çıkarılmalı'

İzmir Esnaf Odası Başkanı Mutlu, "Alışveriş merkezleri ve hipermarketlere yönelik iyi veya kötü bir kanun çıkarılmalı. Şimdi çıkacak kanun ne kadar işimizi görür? O da tartışma konusu" dedi

Giriş Tarihi: 8.2.2013
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu, AVM ve hipermarketlere yönelik açıklama yaparken, "İyi veya kötü bir kanun çıkarılmalı. Zamanı geldi, geçti bile. Şimdi çıkan kanun ne kadar işimizi görür o da tartışma konusu. Çıktı diyelim kentin içinde açılmış olanları ne yapacağız" dedi. Esnaf ve sanatkarların işyeri açabilmeleri için esnaf birliklerinin önemli bir görev üstlenmesi gerektiğini belirten Zekeriya Mutlu, aynı sokakta, aynı mahallede aynı sektörde işyerlerinin bulunmasının o bölgede iş yapan herkesi olumsuz etkilediğine işaret etti. Bu konuda eczaneleri örnek gösteren Mutlu, "İşyeri açılış ruhsatlarının meslek kuruluşları tarafından verilmesinden yanayım. Belediyeler değil, meslek odaları bunları versin. Nasıl ki eczanelerde belli kurallar var ve bunlar uygulanıyor. Bunda bir rahatsızlık yok. Aynı mantık uygulanabilir. Eczanelerde olan niçin manavda, markette, terzide olmasın. Bu kurallar getirilerek düzenlenebilir" dedi.

SORUNLAR ÇÖZÜLEMİYOR
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'nu (TESK) eleştiren Mutlu, "Konfederasyon çalışıyor ama esnaf teşkilatının beklentilerine cevap vermesi hususunda endişelerim var. Esnaf teşkilatının sorunlarını hükümete götürüp, bana göre olumlu sonuç alamıyor" diye konuştu. Kendisinin hiçbir zaman İEOSB Başkanı olmayı düşünmediği belirten Mutlu, İEOSB eski Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Mutlu, şunları söyledi: "Ben hiçbir zaman birlik başkanı olmayı düşünmedim. Mehmet Ali (Susam) milletvekili olunca mecburen oldum. Arkadaşlarım beni ön plana çıkardılar. Yoksa benim böyle bir düşüncem yoktu. Ben hep Mehmet Ali ile birlikte çalıştım. Hep ikinci adam oldum. Mehmet Ali'nin yanında. Mutfakta ben vardım. Bundan hiç şikayetçi de değilim. Ayrıca Mehmet Ali burada varken bu koltuğa hiç oturmadım. Oturmam da."

'DIŞ SERMAYEYE KARŞI DEĞİLİZ'
İzmir Kruvaziyer Limanı'na yapılması planlanan alışveriş merkezi ile ilgili sorulara yanıt veren Mutlu, "Özelleştirme İdaresi bizim yazımıza iki ay içinde cevap vermeyince bizim de dava açma hakkımız doğdu. Biz de dava açtık. Bu arada Büyükşehir Belediyesi'nin kararı değerlendirildi. Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi. İhaleye de bir tek firma katıldı. İhale iptal oldu. Şimdi karşılıklı görüşmelerle ayarlama yapılacaktır" diye konuştu. Mutlu, "Türkiye'den birisi gidip nasıl ki Londra'da, Paris'te işyeri açabiliyorsa, onların da gelip burada işyeri açması hakkıdır. Yabancı sermayeye karşı değiliz. Ama bütün bunları düzenleyen bir kanun çıkması gerekiyor. Açarız kanunu yönetmeliği, Alsancak Limanı'na AVM yapılmasına izin veriliyorsa hiç kimse bir şey demez. Yapılmaması öngörülüyorsa o zamada kimse yapmaya cesaret edemez. İyi veya kötü bir kanun çıkarılması gerekiyor. İzmir'de çeşitli yerlerde yapılacak çok sayıda AVM projesi var. Kentin trafiği ve diğer potansiyeli ne olacak?" diye sordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hipermarketler yasası çıkarılmalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN