CAN AKSIN: Güzel ve çirkin...

Giriş Tarihi: 9.2.2013
Ayvalık'ta caddeler, yeni konan çöp kovaları ile Avrupa kentlerindeki modern görünümüne kavuştu. Bu açıdan belediyeyi kutlarım. Bir kentin önemi, görüntüsüyle eş değerdir. Sağlıklı yaşam, ancak temiz bir kentle mümkün olur. Sigara yasaklarının henüz konuşulmaya başlandığı yıllarda, yani 1980'li yılların sonuna doğru New York'ta, yerdeki izmaritlerin çokluğunu görüp çok şaşırmıştım. Çok sigara içiliyor ve sigarasını bitiren izmaritini caddeye fırlatıyordu. Sigara izmaritlerinin konacağı çöp kovaları yoktu.

GÜVENLİK SORUNU!

Ben, özellikle çöpleri mutlaka çöp kovasına atarım. İstanbul'da yaşadığım zamanlarda Şişli ilçesinde, elimdeki kağıt parçasını atabileceğim, cadde boylarında bir tek çöp kovasına rastlayamamıştım. Sonra bir büfeciye rica ederek onun çöp kutusuna bırakmıştım. Daha sonra Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e şikayetimi bildirdim. "Caddelerinde bir tek çöp kovası yok" dedim. O da "Benim suçum değil, güvenlik açısından koydurmuyorlar. Çöp kutularına bomba bırakması çok kolay oluyormuş" demişti. Allah'a çok şükür bizim Ayvalık bu açıdan çok daha güvenli. O bakımdan vatandaşların küçük çöplerini atacakları, sigara izmaritlerini söndürecekleri, modern görünümlü bu çöp kovaları çok iyi oldu. Ayvalık Belediyesi temizlik konusunda çok iyi niyetli. Büyükşehire bağlanacak olmasına rağmen, Ayvalık kendi temizliğini, kendisi yapacak. Bunun için projeler de yapılıyor. Hatta kredi bile aranıyor. Süpürge makinesi, yol yıkama ve silme makinası, elle kumandalı süpürge makinaları almak için kolları sıvamış durumdalar. Daha önce de temizlik konusunda girişimleri olmuştu. Geçen yıl mı, önceki yıl mı ne, 100 kişiden oluşan bir "temizlik ekibi" kurup 24 saat temiz bir Ayvalık için çalışmaya başlamışlardı. Sokak sokak dolaşıyorlar, yerlere atılan kağıtları çöpleri topluyorlardı. Sonra sayıları azalmaya başladı. 100 kişilik ekip önce 15- 20'ye sanırım şimdi de, bir çöp kamyonunun peşinden giden 6 kişiye düştü. Belki bu sayıca azalma kış ayları nedeniyle olmuş olabilir.

NAFİLE ÇABA

Benim asıl değinmek istediğim, Ayvalık çöplerinin toplandığı mekanın "gerçek bir tehlike" olması durumudur. Tehlike diyorum, çünkü tamamen dağılmış çöpler diyarı olmuş durumdalar. Bir adet makinede iki kişi, madenleri, tahtaları, naylonları falan ayırıyor. Çuvalları bir tarafa atıyor ama hiç bir işe yaramıyor. Çünkü 2 kilometre kareden daha fazla bir alan çöplerin istilası altında. Küçükköy'ün arka yolundan kestirme bir geçiş yapayım dedim, gözlerim fal taşı gibi açıldı. Birdenbire önümde bir çöp denizi belirdi. "Allah... Allah" diyerek yola devam ettim. Karşıma, çöplerin arasına bir tabela çıktı "Çöp ve moloz dökmek yasaktır. Küçükköy Belediyesi." Sanırım Küçükköy Belediyesi, Ayvalık Belediyesi'nin çöplerinden korunmak için böyle bir tabela koymuş. Körfez Belediyeler Birliği tarafından Burhaniye'nin Çallı köyünde yapılacak olan "Katı Atık Bertaraf Tesisi" için 24 kategoride kış aylarındaki katı atıkları incelemeye alıyorlar.Sanırım Ayvalık'taki çöplerden de örnekler alınıyor olabilir. Körfez Belediyeler Birliği'nin bu projesi çok önemli. Atıkların hem geriye dönüşü sağlanacak, hem de doğanın dengesi korunmuş olacak. Bir de "görüntü kirliliği" ortadan kalkacak.

ÇÖP BALI DEDİĞİN
"
Katı Atık Bertaraf Tesisi"
çalışmaya geçene kadar, biz, bizim Ayvalık'ın çöp dağlarını nasıl halledeceğiz onu düşünelim. Çöplerin arasında arı kovanları bile var. Yanlış yazmadım "arı kovanı" ile bal elde etmeye çalışıyorlar. Çam balı, kestane balı derken ortaya bir de çöp balı çıkacak. Köpek barınma mekanının bütün tel örgüleri, naylon poşetlerle, kağıtlarla kapanmış. Belki soğuğu keser ama hem görüntü kirliliği hem de sağlık açısında çok zararlı. Barınağın yanındaki ve karşısındaki tepeler "çöp tepesi" olmuş durumdalar. Yaz aylarında belediyenin çöp toplama için göreve çağırdığı o 100 işçi, sanırım 2 ya da 3 gün içinde, çevreye yayılmış bütün çöpü toparlayarak oraları yeniden doğaya armağan edebilirler. Ne dersiniz...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CAN AKSIN: Güzel ve çirkin...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN