Büyükşehir'den iki 'sevindirici' karar

Başkan Kocaoğlu, Meclis'ten 2 yetki isteyecek. Alırsa, gaziler otopark ücreti ödemeyecek. Ayrıca yeni bağlanacak ilçelere hizmetler hemen başlayacak

Giriş Tarihi: 10.2.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir'de yaşayan gazilerin kent içinde İZELMAN Şirketi tarafından işletilen açık ve kapalı otoparklardan ücretsiz yararlanması için çalışma başlattı. Hazırlanan önerge yarın toplanacak olan Büyükşehir Meclisi'nde görüşülüp karara bağlanacak. Önergenin kabulü halinde, bundan böyle gaziler, kartlarını gösterip, Büyükşehir'in toplam kapasitesi 8 bin 870 olan açık ve kapalı otoparklarından ücretsiz yararlanabilecek. Kapalı otoparklar için de gazilere manyetik kart da çıkarılacak.

TEŞEKKÜR ETTİLER
Önergede yasal dayanak olarak 2012 yılı Temmuz ayında yayınlanan Karayolu Trafik Güvenliği Strateji ve Eylem Planı konulu Başbakanlık genelgesinin "Dezavantajlı gruplar" başlıklı bölümün 3. maddesinde yer alan "gazilerin kamuya açık otoparklardan ücretsiz olarak yararlandırılmaları ve her türlü kolaylığın gösterilmesini" öngören maddesi alındı. Türkiye Muharip Gaziler Derneği İzmir Şube Başkanı Emekli Albay Gazi Mehmet Gökmen, çalışmanın Büyükşehir Belediyesi'nin gazilere verdiği değerin göstergesi olduğunu söyledi. Türkiye genelinde 33 bin 100 dernek üyesi olduğunu, bunlardan 5 bininin İzmir'de yaşadığını belirten Gökmen, "Bu karar İzmir'de yaşayan tüm gazileri mutlu edecek, nefes aldıracaktır. Gaziler olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na teşekkürü bir borç biliyoruz" diye konuştu. Büyükşehir Meclisi, yarınki toplantısında önemli bir karara daha imza atacak. Başkan Kocaoğlu, Bütünşehir Yasası'nın yürürlüğe gireceği 2014 yılı Mart ayında yapılacak olan yerel seçimleri beklemeden metropole bağlanacak olan Kınık, Bergama, Dikili, Ödemiş, Tire, Kiraz, Beydağ, Çeşme ve Karaburun ilçelerine de yatırım yapabilmek için Belediye Meclisi'nden yetki isteyecek. Önergenin meclis tarafından kabul edilmesi halinde, Büyükşehir Belediyesi vakit geçirmeden metropole yeni bağlanacak olan ilçelerin acil ihtiyaçlarının karşılanması için düğmeye basmış olacak.

HERKES SEVİNÇLİ

Bütünşehir Yasası'yla İzmir'e bağlanan 9 ilçe, belde ve köylerde yaşayanlar, karardan mutlu olduklarını söyledi. Yıllardır kangrene dönüşen sorunların giderilmesi açısından kararı sevinçle karşıladıklarını belirten yöre sakinleri, "Kocaoğlu'na şimdiden teşekkür ediyoruz. Gayretini takdirle karşılıyoruz" dedi.

HANGİ YATIRIM VE HİZMETLER YAPILACAK
Meclisten yetki alınırsa, İZSU içme suyu, kanalizasyon, dere ıslahı, arıtma tesisi, yağmur suyu kanalı gibi yatırımları ilçelerde başlatabilecek. ESHIOT Genel Müdürlüğü de yine bu yetki çerçevesinde ilçelere ulaşım hizmeti başlatabilecek. Büyükşehir Belediyesi de yasa ile resmen kendisine devredilecek olan mezarlıklar, itfaiye, mezbaha, hal, otogar gibi tesislerde iyileştirme çalışmalarına başlayabilecek. Böylece metropole yeni bağlanacak ilçeler, büyük yatırımlaraBüyükşehir sayesinde kavuşmuş olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'den iki 'sevindirici' karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN