Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karaburun için koruma müjdesi

AK Parti İzmir Milletvekili Denizli, Yarımada'nın Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmesi için ilk ve en önemli adımın atıldığını açıkladı

Giriş Tarihi: 10.2.2013
İzmir'in; doğası, çevresi ve bitki örtüsü ile yarımadanın gözde ilçesi Karaburun'un yaşadığı çevre sıkıntılarında mutlu sona ulaşmaya az kaldı. Geçtiğimiz aylarda balık çiftlikleri, taş ocakları, rüzgar santralleri nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Karaburun'un bu problemlerini ortadan kaldıracak sürecin ilk aşamasına ilişkin müjde AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli'den geldi. Denizli, bölgede çeşitli kamu kuruluşlarının ve belediyelerin elini kolunu bağlayan yasal düzenlemeler nedeniyle yöre halkının tepki gösterdiği çeşitli gelişmeler yaşandığını hatırlattı, şunları söyledi:

DELİNMESİ İMKANSIZ
"TBMM Çevre Komisyonu üyeleri Karaburun, Çeşme ve Mordoğan bölgesindeki gelişmeleri analiz etmiş, bölgede muhtarları ve köylüleri dinlemiştir. Doğası, çevresi ve bitki örtüsü ile ilgili de geniş çaplı araştırma yapmıştır. Bölgenin karada ve denizde ayrıntılı çevresel değer envanteri çıkarılmıştır. Titiz ve bilimsel araştırmanın ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün akademisyenleri ve uzmanları detaylı bir rapor hazırlamıştır. Eşsiz çevre değerlerinin korunmasın en kesin yolu, Karaburun'un Özel Çevre Boruma Bölgesi ilan edilmesinden geçiyor. Kötü niyetli girişimlerle delinmesi, etrafından dolaşılması imkansız olan bu hukuksal çerçeve, yaşanan tartışmaları, gerilimleri, çevre katliamlarını ilelebet bitirmenin, gündemimizden çıkarmanın tek yoludur. Bu hukuksal yapıyı tesisi etmenin birinci aşaması Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü uzmanları tarafından hazırlanan ön raporun Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'ne gönderilmesidir. Birinci aşama olumlu biçimde tamamlandı. İl Müdürlüğü çevresel etkileri ve araştırdı değerlendirdi. Koruma altına alınması gereken bölgenin coğrafi sınırlarını bilimsel veriler ışığında belirledi." Milletvekili Denizli, Karaburun'un geleceğini kurtaracak, çevre katliamlarının engelleyecek sürecin mutlu sona ulaşacağına inandığını da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaburun için koruma müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN