Türkiye'nin kalbi Ege Tıp'ta atıyor

Ülkemizdeki ruhsatlı 15 merkezden, şu anda aktif olan 9 kalp nakli merkezinde 2012 Eylül ayına kadar yapılan 596 kalp naklinin 175'i Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirildi

Giriş Tarihi: 10.2.2013
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı 1986 yılından bu yana Türkiye ve dünya da ilkler ve yenilikler peşinde. 1998'den beri de Türkiye kalp naklinde, yapay kalpte ve özellikle çocuklara takılan yapay kalp sayısında lider. Türkiye'nin kalbi Ege Üniversitesi'nde atıyor. Doktorlar ve servis elemanlarının dışında hastalar arasında da dostluk bağları çok güçlü. Taburcu olan hastalar yatan arkadaşlarını ziyaret ederek onlara moral veriyor. EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi 1986 yılından bu yana 17 bin 17'si açık kalp ameliyatı olmak üzere 35 bin 874 ameliyat gerçekleştirdi. 1997 yılında başlanan göğüs cerrahisi ise 878 rakamına ulaştı. Bekleme sırasında 62 hasta var. EÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil Kumanlıoğlu Kalp Damar Cerrahisi'nin çalışmalarından gurur duyduğunu belirterek, "1998 yılında başlıyan kalp nakil çalışmaları aynı hızda artarak devam ediyor. Türkiye'de yapılan kalp nakillerinin üçte biri ve yapay kalp cihazlarının da yüzde 50'sini fakültemizde gerçekleştiriyoruz. Bu operasyonlar bir ekip işi. Bu doğrultuda destek veren öğretim üyelerimize de teşekkürlerimi sunuyorum" dedi. Operasyonları yapan Prof. Dr. Mustafa Özbaran başkanlığındaki kalp nakli ekibinde, Kalp Damar Cerrahisi'nden Prof. Dr. Tahir Yağdı, Doç. Dr. Çağatay Engin, Uzm. Dr. Serkan Ertugay; Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Yüksel Atay ve Doç. Dr. Fatih Ayık da yer alıyor.

TÜRKİYE İLK SIRALARDA

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yüksel Atay, "EÜ Kalp ve Damar Cerrahisi olarak 1986 yılından bu yana hizmet veriyoruz. Bugüne kadar dünyada ve Türkiye'de ilklerin içerisinde 50 operasyonumuz bulunuyor. Bunun haklı gururunu yaşıyoruz" dedi. Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Prof. Dr. Mustafa Özbaran ile birlikte Kalp Nakil Ekibinde görev yapan Prof. Dr. Tahir Yağdı "1998 yılında başlayan kalp nakli serüvenimiz 2013 yılında da aynı hızda devam ediyor. O dönemlerde amacımız EÜ Hastanesini kalp yetmezliği cerrahi tedavisinde Türkiye'de önde gelen bir merkezi haline getirmekti. Bunu başardık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin kalbi Ege Tıp'ta atıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN