Yeni yasa BAL'ı vurdu

Giriş Tarihi: 10.2.2013

İzmir'in en köklü okullarından Bornova Anadolu Lisesi'nin 3 bloku, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkıldı. Yerine yapılması planlanan yeni binanın ihalesi Bütünşehir Yasası'na takıldı

Yeni Büyükşehir Yasası İzmir'in en iyi eğitim veren okullarından biri olarak gösterilen Bornova Anadolu Lisesi (BAL)'ni mağdur etti. Geçtiğimiz yıl depremde yıkılma tehlikesi bulunduğu için boşaltılarak yıkılan okulun üç bloğunun yerine yapılacak yeni binanın ihalesi yeni yasa nedeniyle il özel idarelerinin kapatılacak olması yüzünden bir türlü yapılamıyor. 2012-2013 eğitim yılını başka okullarda okumak zorunda kalan öğrenciler ile çocuklarını başka okulda eğitimlerini sürdürmesini istemeyen veliler ihale sürecinin uzaması nedeniyle mağdur olduklarını söylediler, bir yıl daha beklemek istemediklerini dile getirdiler.

2014'TE KAPANACAK
İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü önceki yıllarda İzmir'deki tüm okullar incelemeye alınmış ve depreme dayanıksız olduğu tespit edilen 17 okul için yıkım kararı almıştı. Bu okullar arasında yer alan Bornova Anadolu Lisesi'nin üç bloğu geçtiğimiz yıl yıkıldı. Bornova'nın en geniş arazilerinden biri olan ve yeşil alanıyla bir üniversite kampüsünü aratmayan okulun yıkılan binaları yerine okulun mezunlarının kurduğu BAL Vakfı tarafından yeni bir proje hazırlandı. Mezunlar vakfının hazırladığı proje Milli Eğitim'den onay aldı ancak bir türlü ihale edilemedi. İzmir İl Özel İdaresi'nin yeni Büyükşehir Yasası kapsamında 2014 yılında kapanacak olması nedeniyle ihale yapılamadı. İzmir İl Özel İdare Genel Sekreteri İrfan İçöz, yeni yasanın ardından 13 ilin daha büyükşehir statüsü kazandığını, mevcut 16 büyükşehir ile birlikte toplam 29 ildeki il özel idarelerin 2014 yılında kapatılacağını belirterek bu tarihten sonraya sarkan projelerin ihalelerini yasa gereği il özel idarelerinin yapamadığını söyledi.

"YAKINDA ÇÖZÜLECEK"
BAL Vakfı'nın hazırladığı projenin onaylandığını ancak yapım ihalesinin hangi kurum tarafından yapılacağının henüz netlik kazanmadığını dile getiren İçöz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı ve İzmir Valiliği'nin konuyu ele alarak sorunu çözeceğini söyledi. Yeni yasanın geçiş döneminde bu tür sıkıntıların doğal olduğunu kaydeden İçöz, "En kısa zamanda ihaleye çıkılacak. Çok yakında bu sorun çözülür" dedi.

ÖDENEK DE HAZIR
İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı ise ihalenin gecikmesinin tek nedeninin yasa olduğunu söyledi. Sorunun çözümü için yoğun çaba sarf edildiğini kaydeden Bardakçı, yıkımı gerçekleşen diğer okullarda benzer bir sorun olmadığını da söyledi. İl Müdürü Vefa Bardakçı, BAL öğrencilerinin ve velilerinin dört gözle beklediği ihalenin birkaç hafta içinde gerçekleştirileceğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yasa BAL'ı vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN