9 koldan dönüşüm

Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmalarını İzmir'in dokuz bölgesinde birden aralıksız sürdürüyor. Bir kısmı biten çalışmaların, bir bölümü devam ediyor

Giriş Tarihi: 11.2.2013
Kentsel dönüşüm çalışmalarına, yasa çıkmadan önce başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu alanda önemli adımlar attı. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 1/25 bin ölçekli plan ile kent bütününde 4 bin 700 hektarlık "sağlıklaştırma ve yenileme program alanı" belirlendiğini açıkladı. İzmir'in dönüşümünde örnek gösterilecek uygulamalar için çalışmaları yoğunlaştırdıklarını dile getiren Büyükşehir yetkilileri, "Pek çok dönüşüm bölgesinde somut adımlar atıldı" dedi, bölge bölge dönüşümü yandaki ve üstteki tablolalarla açıkladı.

AKTEPE- EMREZ 122 hektarlık alanda "kentsel dönüşüm" projesi için hazırlıklar tamamlandı. Proje alanının durum tesbiti, veri tabanı ve hak sahipliğine esas belge toplanması için ihale süreci başlatıldı. 6 bin konut üretimi planlanan bölgede, halkı bilgilendirmek için "Kentli Merkezi" açılıyor.
BAYRAKLI: 60 hektarlık dönüşüm alanı ve çevresinde ulaşım ve jeolojik etüd çalışmaları tamamlandı. Dönüşüm projesi için ihale yapılarak hazırlıklara başlandı. Çalışmalar Haziran'da tamamlanacak. Vatandaşlarla anket yapıldı ve doğrudan bilgilendirmek amacıyla "İletişim Merkezi" açıldı. Veri toplanması, kıymet takdir raporları ve hak sahiplerinin tespit edilmesi işlemleri tamamlandı.
UZUNDERE: Kentsel dönüşüm bölgesinde mülkiyet durumu, bina ve ölçüm tespitleri ile hak sahiplerinin belirlenmesi tamamlandı. Değer tespiti, plan-proje ve yeni yapıları 3 boyutlu görselleştirme çalışmaları sürüyor. Halkı bilgilendirme toplantıları yapıldı. Şimdi de "İletişim Merkezi" açılıyor.
BALLIKUYU 4 bin 354 yapıyı kapsayan 48 hektarlık Ballıkuyu projesi ile bölgede 5 bin adet konut üretimi ve yerinde dönüşüm hedefleniyor. Proje alanının durum tespiti, veri tabanı ve hak sahipliğine esas belge toplanması için ihale süreci başlatıldı.
GÜRÇEŞME Heyelan bölgesindeki 120 binadan 117'si yıkıldı. Yıkımlar en kısa sürede tamamlanarak alan yeşillendirilecek.
YEŞİLDERE Sağlıksız ve depreme dayanıksız 153 yapının 95'i yıkıldı. Vatandaşların bir kısmı, noter huzurunda çekilen kurayla Uzundere'deki yeni konutlarına kavuştu.
ÖRNEKKÖY 18 hektar büyüklüğündeki alana ilişkin ön fizibilite raporu hazırlandı. Jeolojik etüdü onay aşamasında. Zemin üstü envanteri için yapıların ölçüm ve tespitlerine başlandı.
CENNETÇEŞME 48 hektarlık bölgede jeolojik ve jeoteknik etüdler tamamlandı. Zemin ve zeminüstü envanteri çıkarıldı. Öneri imar planı ve mimari projeler bitirildi. Projeye altlık oluşturmak ve vatandaş taleplerini değerlendirmek amacı ile anketler yapıldı. "Kentli Merkezi" açılarak sosyal dönüşüm faaliyetlerine başlandı. Bakanlar Kurulu kararıyla, "riskli alan"a dahil edilen bu bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmalarının yapılması yönünde Bakanlık ile görüşmeler sürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
9 koldan dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN