Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ADNAN GÜLERMAN: Yamanlar okullarının başarıları tesadüf değil

Giriş Tarihi: 11.2.2013
Bende öylesine bir alışkanlık haline geldi ki, birkaç ayda bir basınımızdan Yamanlar okullarının; bazıları Türkiye, bazıları da dünya ölçüsünde başarı haberlerini olağan olarak karşılamaya başladım... Üstelik bu başarılar 1-2 öğrenci ile sınırlı da kalmamakta, takım ya da bir grup halinde elde edilmektedir. Ayrıca, bu başarılar yıllar yılı devam etmektedir. Yıllar önce yaşadığım olayları sizlerle paylaşmak isterim. 20 yıl kadar önceydi. Eğitim yılı sonunda yapacakları mezuniyet ve diploma törenine beni de davet etmişlerdi. Serinliğin çöktüğü bir yaz başlangıcı akşamı. Okulun bahçesine çocuklarının mezuniyetini görmek için toplanmış yüzlerce heyecanlı veli ve bir o kadar da davetlinin arasına katıldım. Daha önceleri de birçok mezuniyet törenine katıldığım için, bunu da öncekiler gibi bir tören olarak düşünmekteydim.

UNUTMAMIŞLAR
Törene okul müdürünün konuşmasıyla başlandı. Okul, eğitim gibi bilgiler verildikten sonra öğrencilerin uluslararası ve ülkede gerçekleştirilen bilim, sanat ve spor yarışmalarında, çoğu birincilik olan madalya ve öteki ödüller sayıldı. Katılımcıları gururlandıran bu açıklamanın ardından başarı derecesine göre onarlı gruplar halinde öğrenciler sahneye davet edilerek davetliler tarafından öğrencilere diplomalarının verilmesine sıra geldiğinde, beni de sahneye davet etttiler. Bu benim için sürpriz olmuştu. Daveti fırsat bilerek bir merakımı gidermek için öğrencilere diplomalarını vermeden önce okul müdürüne "Okulunuzda derece ve ödül kazanmayan öğrenciniz var mı? Merak ediyorum" diye sordum. Müdür "Hocam, bazı öğrencilerimizin henüz derece veya ödülleri yok" cevabını vermişti. Aradan bir yıl geçmişti. Tekrar davet edildiğimde ve diplomaları verme sırası bana geldiğinde okul müdürü "Hocam, soracağınızı tahmin ediyorum. Siz sormadan ben cevaplandıracağım. Bu yıl derece ve ödül almayan öğrencimiz kalmadı" açıklamasını yapmıştı.Bu olaydan sonra sürekli olarak Yamanların başarı haberlerini okumaya, duymaya devam ettim. Belki bir veya birkaç senenin başarı haberleri "rastlantı" olarak değerlendirilebilir. Bu haberler her sene ve senenin çeşitli aylarında sürekli olarak madalya ve ödül yer alırsa bu okulun örnek alınacak bir eğitim politikası uyguladığı tartışma götürmez bir durum olarak değerlendirilmelidir. Fazla gerilere gitmeye gerek yok, kısa bir süre önce basına peş peşe yansıyan bazı haberleri sizlerle paylaşmak isterim:

SAYISIZ ÖDÜLLER
-Arjantin'deki Dünya Matematik Olimpiyatlarında şampiyon olan Yamanlar öğrencisi altın madalya kazandı. -Yamanlar Okulları yine dünya birincisi. ABD Matematik Birliği ve Nebraska Üniversitesi tarafından düzenlenen 28. (AMC-8) Uluslararası Matematik Olimpiyatı'nda Özel Yamanlar Okulları 15 altın, 20 gümüş, 16 bronz olmak üzere 51 madalya kazandı. (29 Ocak 2013) -Türkiye Satranç Federasyonu tarafından Antalya Kemer'de düzenlenen 2013 Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonasında Yamanlar öğrencileri ilk iki sırayı paylaştı. (3 Şubat 2013) Hani bazı özel dershanelerin başarı öykülerini incelediğinizde, yöneticilerinin her okuldaki en başarılı öğrencileri kendilerine kaydettikleri ve giriş sınavlarında bu öğrencilerin başarılarını kendi başarı hanesine yazdıklarını duymaktayız. Fakat, Yamanlar'ın böylesine öğrenci toplamayla bu sonuçları aldığını söylemek mümkün değil. Başarıları, oradan buradan başarılı öğrencileri toplamaktan değil, başarılı bir eğitim politikasına sahip olmaktan kaynaklanıyor.

İYİYİ TAKLİT EDİN
Ben öteki okulların yöneticilerinin yerine olsam, Yamanlar'ın nasıl olup da bu başarı serisini her yıl şaşmaz bir biçimde tekrarladığını inceler, kendi okulumda da benzerini uygulamaya çalışırdım. Başarılı olanı taklit edebilmek de ayrı bir hünerdir. Eğer taklit edebilme gücüne sahipsen. Bundan böyle de Yamanlar öğrencilerinin nerelerden hangi birincilikleri kazandıklarını, madalyaları topladıklarını merakla takip edeceğim. Sizler de merak etmez misiniz!

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
ADNAN GÜLERMAN: Yamanlar okullarının başarıları tesadüf değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN