Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EXPO sınavı

EXPO sınavı Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) İnceleme Heyeti, İzmir'in EXPO teması, EXPO sonrası kullanım planları, tahmin edilen ziyaretçi sayısı gibi konularda üç gün inceleme yapacak

Giriş Tarihi: 12.2.2013
EXPO 2020 adayı İzmir, EXPO'ları düzenleyen Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) İnceleme Heyeti'ni ağırlıyor. BIE Genel Sekreteri Vicente Gonzalez Loscertales ve beraberindeki 9 kişilik heyet incelemelerde bulunmak üzere İzmir'e geldi. 11-15 Şubat tarihleri arasında Türkiye'de bulunacak olan heyet üyeleri 14 Şubat Sevgililer Günü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ayrı ayrı görüşmeler yapacak. BİE İnceleme Heyeti'nin ziyareti nedeniyle dün Swissotel Büyük Efes'te bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya İzmir Valisi ve EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, BİE İnceleme Heyeti Başkanı Sten Christensen, BİE Genel Sekreteri Vincente Gonzales Loscertales, EXPO 2020 Yürütme Komitesi üyesi Deniz Ticaret Odası Başkanı Geza Dologh katıldı. İnceleme Heyeti Başkanı Steen Christensen ise, "Size çok bol şans diliyorum. Umarım, projeniz onaylanacak" dedi. Toplantıda İzmir Valisi Cahit Kıraç, 9 kişilik heyetin İzmir ve Ankara programlarını anlattı. BİE'ye 656 sayfalık proje dosyasını sunduklarını ve heyet tarafından projenin uygunluğunun üç günlük program ile araştırılacağını söyleyen Kıraç, "Heyet tema, ulusal destek, iletişim ve pazarlama planı, finansal boyut, bütçesi, EXPO sonrası kullanım planları, tahmin edilen ziyaretçi sayısı, EXPO'nun operasyonel yönetimi gibi konularda 3 günlük bir inceleme yapacak. Heyet, 3 günlük teknik sunumlar ve İnciraltı'nda yapılacak olan alan inceleme ile projemizin uygulanabilirliğini araştıracak. Biz 656 sayfalık dosyamızı heyete sunduk. Şimdi ise bunun testi yapılacak" diye konuştu. İzmir'in tarihi dokusunu bilimde ve sağlıkta başarı öyküsünü anlatacaklarını belirten Vali Kıraç şunları söyledi:

KIRAÇ SUNUM YAPACAK
"İzmir'in bölgesel düzeyde üstlendiği misyonu anlatma fırsatı bulacağız. Teknik sunumun ikisini ben yapacağım. Diğer sunumlar EXPO yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi üyeleri, bilim insanları, akademisyenler, rektörler ve EXPO uzmanları tarafından yapılacak. Tabii ki Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da bu çalışmalar içerisinde yer alacak. Bölgemizin zenginlikleriyle tanışma fırsatı kendilerine anlatılmaya çalışılacak. Misafirlerimizi yerel yönetimlerle, sivil toplum örgütleriyle, meslek odalarıyla, sanatçılarımızla, İzmir'in bütünü dinamikleri ile heyetimizi bir araya getireceğiz. EXPO alanı olarak belirlenen İnciraltı ile ilgili alanının tanıtımı yapılacak, yerinde göstereceğiz." İnceleme Heyeti Başkanı Steen Christensen ise, "Misafirperverlik için teşekkür ediyorum. İzmir'in adaylığı olsa da olmasa da son derece önemli bir projedir" ifadelerini kullandı.

İZMİR ÖNEMLİ PROJE
Christensen şöyle dedi: "Biz Pakistanlılar da olsak, Gambiyalılar da olsak, Danimarkalılar da olsak burada sadece kendi ülkemizi temsil etmiyoruz. Bütün BIE üye ülkelerini temsil ediyoruz. Acaba proje BIE şartlarını yerine getiriyor mu? İnceleme heyeti olarak bunları ortaya çıkarmak için buradayız. Bu nedenle önümüzdeki günlerde bu ziyaret kapsamında teknik çalışmalarımız olacak. Çok derinlemesine çalışacağız. Oldukça teknik bir programımız var" bilgisini verdi. Christensen, "Görevimizi tamamladıktan sonra bir rapor hazırlayacağız. Bu rapor BIE'nin yürütme kuruluna sunulacak. Yürütme kurulu da bunu genel kurula sunacak. İnceleme heyeti bütün 5 aday ülkeyi inceleyecek. Bütün bu ziyaretler tamamlanmadan rapor sunulmayacak. Bu haftanın sonunda tam bir raporun hazır olacağını düşünüyoruz. Ondan sonra EXPO için artık iş Türkiye'ye kalmış olacak" diye konuştu.

5 ÜLKE İÇİN RAPOR HAZIRLAYACAKLAR
İzmir'in EXPO 2020'ye resmen aday olması yolunda büyük önem taşıyan ziyaret kapsamında İnceleme Heyeti, İzmir ve Ankara'da temaslarda bulunacak. İlk olarak rakibimiz Tayland'ın Ayutthaya kentini ziyaret eden İnceleme Heyeti, İzmir'in ardından sırasıyla Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai, Brezilya'dan Sao Paulo ve Rusya'dan da Ekaterinburg'te incelemelerde bulunacak. Heyet, yaptıkları incelemeler neticesinde EXPO 2020 adayı 5 ülke için raporlar hazırlayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO sınavı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN