Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köy evine termal su

Giriş Tarihi: 12.2.2013

İzmir'in çiçek üretimiyle ünlü ilçesi Bayındır'da bu kez termal sevinç yaşanıyor. Dereköy ve Ergenli köylerinin Bakanlar Kurulu tarafından termal turizm alanı ilan edilmesinin ardından bölge halkı yatırım yapacak yerli ve yabancı turizmcileri bekliyor

Bakanlar Kurulu'nun geçen yıl termal turizm alanı ilan ettiği İzmir'in Bayındır İlçesi'ne bağlı Dereköy ve Ergenli'de şu sıralar heyecanlı bir bekleyiş var. Maden Teknik Arama (MTA) tarafından kazılan kuyudan çıkan yüksek mineralli sıcak su İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)'ndan alınan 300 bin TL'lik hibe desteğiyle evlere getirildi. Başta cilt hastalıkları ve romatizma olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği söylenen sıcak suyu isteyen köylü evinde kullanabileceği gibi kuracağı bir turizm tesisinde de değerlendirebilecek. Ergenli köyü Muhtarı İsmail Ekeroğlu, yıllardır özlemle bekledikleri yatırımların artık önünün açıldığını belirterek; "Bölgenin turizm alanı ilan edilmesinin ardından şimdi bakanlığın hazırlayacağı yeni imar planını bekliyoruz. Plana göre de yatırımcılar gelecek. Hatta şimdiden birkaç şirket burada araştırma yapmaya başladı. İnşallah kısa zamanda bunların sayısı artacak" dedi.

BÖLGEDE ARAZİ FİYATI ARTTI
Termal turizm alanı ilan edilen bölgede İl Özel İdare kaynakları ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)'ndan alınan 300 bin TL'lik hibeyle açılan 310 metrelik kuyudan 55 derece sıcak su çıktığını dile getiren Ekeroğlu, bu suyu iki köye taşıyacak ana hat borularının da döşendiğini söyledi. İsteyen köylünün evine sıcak suyu çekebileceğini kaydeden Muhtar Ekeroğlu, 400 nüfuslu Ergenli Köyünün kısa zamanda termal turizmin önemli bir merkezi haline geleceğini dile getirdi. Ekeroğlu, Bakanlar Kurulu kararı çıkmadan önce bölgede 1000 metrekare arazinin fiyatı 5-6 bin lirayken termal turizm alanı olduktan sonra aynı büyüklükte arazinin fiyatının 25-30 bin liraya yükseldiğini söyledi.

EVLER PANSİYONA DÖNÜŞECEK
Dereköy Muhtarı Necdet Yılmaz ise, termal yatırım bölgesi ilan edilen alanın iki köyü de kapsayan geniş bir arazi olduğunu belirterek, bu alana 5 yıldızlı termal otellerin yanı sıra, sağlık ve tatil köylerinin de yapılacağını söyledi. Köy evlerinin de restore edilerek butik pansiyona dönüştürülmesi yönünde çalışmalarının olduğunu ifade eden Yılmaz, "Yıllardır atıl durumda olan bu kaplıcalarımız termal turizm alanı olduktan sonra daha iyi hizmet veren yerler haline gelecek. Biz bölge halkı olarak tüm yatırımcıları buraya davet ediyoruz. Termal sudan faydalansınlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köy evine termal su
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN