Bisikletle 'eşitlik' mesajı

İzmirli kadınlar, hak ve özgürlüklerine dikkat çekmek ve şiddete dur demek için 7 Mart Perşembe günü Bisikletçiler Derneği'nin katkılarıyla 1'inci Kordon'da bir araya gelecek

Giriş Tarihi: 13.2.2013
İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Başkanı Elem Denizaslanı, bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü farklı ve dikkat çekici bir eylemle kutlamak için bisikletleriyle birlikte 7 Mart Perşembe günü Gündoğdu Meydanı'nda olacaklarını söyledi. En az 100 bisikletli kadının eyleme katılacağını dile getiren Denizaslanı, kadınların toplumdaki yanlış kanıları ve kadınların yaşamını değiştirmekle ilgili taleplerini içeren beş sloganın yazılı olacağı beyaz tişörtler giyeceğini söyledi. 7 Mart günü saat 11.00'de Gündoğdu Meydanı'nda toplanacak olan kadınların Cumhuriyet Meydanı'na kadar eşitlik hakları için pedal çevireceğini belirtti.

EN AZ 100 BİSİKLETLİ

Bisikletli eylem hakkında bilgi veren Denizaslanı, "Bugüne kadar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde hep bekleneni yaptık. Bu yıl biraz daha farklı ve dikkat çeken bir eylem yapmak istedik. 8 Mart'ta alışılagelen programlar ve etkinlikler olduğu için 7 Mart'ı seçtik. O gün en az 100 kadın eşitlik hakları için pedal çevirecek. Giyeceğimiz beyaz tişörtlerin sırtlarında "Sekiz yıllık kesintisiz temel eğitim", "Kadına yönelik şiddet durdurulsun", "Siyasette eşit temsil", "Eşit işe eşit ücret", "Kürtaj haktır, karar kadınlarındır" yazılı beş slogan olacak. Bisiklet grubunun içinde bazı kadınlar, üç tekerlekli bisikletlerinin sepetlerine doldurdukları çiçekleri parkur boyunca seyircilere dağıtacaklar" dedi.

UCUZ VE SAĞLIKLI

Bisikleti tercih etmelerinin en temel sebebinin dikkat çekmek olduğunu söyleyen Denizaslanı şunları ekledi: "Bir eylem yapılacaksa, kabul görülenin dışında bir şey yapmak gerekir ki ilgi çeksin istedik. Ayrıca kadınların çoğunun içinde kalan bir hevestir bisiklete binmek. Bu sayede bu hevesi de tatmış olacaklar. Ayrıca alternatif ve ucuz ulaşım aracı olan bisiklet doğayı kirletmediğinden çevre dostudur. Bisiklete binmek ucuz ve kolay spordur, bisiklet sağlıktır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bisikletle 'eşitlik' mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN