Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'e tam destek

Ankara'da Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ı ziyaret eden BIE Heyeti, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın verdiği yemeğe katıldı

Giriş Tarihi: 15.2.2013
EXPO 2020 adayı İzmir'in adaylık çalışmalarını yerinde incelemek ve bilgi almak için Türkiye'ye gelen Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) İnceleme Heyeti, İzmir'in ardından Ankara'da temaslarını sürdürdü. BIE Heyeti ilk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi. Ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen heyet, bu ziyaretin ardından 5 bakan ve İzmir milletvekilleri ile biraraya geldi. EXPO 2020 adayı İzmir'e tam destek vurgusu yapıldı. BIE Genel Sekreteri Vicente Loscertales ve BIE İnceleme Heyeti Başkanı Steen Chirstensen ile beraberindekiler Ankara'da ilk olarak Cumhurbaşkanı Gül tarafından kabul edildiler. Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım ve İzmir Valisi Cahit Kıraç ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nda katıldığı ziyarette, İzmir'in EXPO 2020 çalışmaları değerlendirildi. BIE Heyeti daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.

YEMEĞE KATILDILAR

Bu ziyaretin ardından heyet üyeleri Ankara Hilton Oteli'nde Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım'ın ev sahipliğinde düzenlenen yemeğe katıldı. Yemeğe Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir milletvekilleri katıldı. Toplantıda konuşan Binali Yıldırım, heyet üyelerini tek tek tanıttı. Yıldırım, "Sivil toplum kuruluşlarıyla valimiz, belediye başkanımız ve EXPO ile ilgili tüm paydaşların biraraya geldi, çalışmaları değerlendirdi" dedi.

HEP BİRLİKTEYİZ

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "EXPO 2020 temasına 8 bin yıllık İzmir'den daha iyi bir kent bulunamaz. İzmir dünyanın en eski antik sağlık kentlerinden birisidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın kabulü, bakanlarımızın, anamuhalefet partimizin temsilcilerinin burada olması İzmir olarak nasıl destek verdiğimizi gösteriyor"diye konuştu.

'EXPO'YA ÇOK UYGUNSUNUZ'
BIE İnceleme Heyeti Başkanı Steen Christensen de, İzmir'in EXPO teması olan 'Daha iyi bir dünya için yeni yollar / Herkes için sağlık' temasına çok uygun olduğunu dile getirdi. Christensen , "Burada olmaktan mutluyuz. İzmir'de geçirdiğimiz günlerde İzmir'in EXPO için son derece uygun bir şehir olduğunu gördük. Önerilen temayı çok iyi şekilde ortaya koymaktadır. Türkiye ve İzmir EXPO için ev sahipliği yapmaya adaydır. İzmir adaylığı devlet tarafından tam destek aldığını öğrendik. Bu da projenin yapılması için son derece önemli. Sağlıklı yaşam için mutlaka yeni yolların yaratılması gerekir. Bu yeni dünyada da sağlık, küresel diyalog ile tüm dünyaya yayılmalıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'e tam destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN