Enkaz kalkacak

Balçova'daki döner gazinonun durumunu Egeli Sabah manşetten duyurdu. Bilgi Büyükşehir'den geldi: Teleferik ihalesini alan firma gazinoyu yıkacak

Giriş Tarihi: 16.2.2013
Balçova Teleferik Dede Dağı'nda temeli 1975'te atılan ve 1981 ve 1990'da iki katı çıkıldıktan sonra günümüze kadar atıl durumda kalan döner gazinonun, teleferik tesislerini yenileme ihalesi kapsamında yıkılacağı belirtildi. Mart ayında başlayacak olan gazino yıkım ve Teleferik yenileme çalışmaları en geç bir yıl içinde tamamlanacak. Böylece İzmir hem Teleferik tesislerine yeniden kavuşacak hem de yıllardır çirkinlik abidesi olarak kentin en güzel yerinde duran beton yığını, tarihe karışmış olacak Teleferik ihalesini kazanan ve önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediyesi ile sözleşme imzalaması beklenen STM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Yılmaz, Büyükşehir'in Teleferik'e çıkan yolu revize edeceğini ardından da döner gazinonun olduğu tepeye kırıcı iş makinesi çıkarılacağını belirtti. Yılmaz; önümüzdeki ay içinde başlaması beklenen yıkımlarla ilgili şu bilgileri verdi: "Makineyi döner gazinonun üstüne çıkaracağız. Makine kıra kıra aşağı kadar inecek. Buradan çıkan molozlar küçük kamyonlarla aşağıya Teleferik yolunun başına yığılacak. Oradan da büyük kamyonlarla Yelki'de belirlenen resmi moloz döküm alanına taşınacak." Yılmaz; sözleşme öncesi firma olarak tüm hazırlıkları tamamladıklarını 12 ay olan yapım süresini 8-9 aya çekip tesisleri yenilenmiş hali ile Büyükşehir Belediyesi'ne ve İzmirlilere teslim etmeyi planladıklarını söyledi.

ÖMÜRLÜK ÖYKÜ
Egeli Sabah'ın dünkü sayısında manşetten duyurduğu Teleferik'teki 38 yıllık enkaz öyküsü şöyle gelişmişti: 1975 yılında Dede Dağı'na yapılması planlanan döner gazinonun temeli zamanın Balçova Belediye Başkanı Ercüment Uysal taarfından temeli atılmış, ancak 1980'li yılların başına kadar geçen 6-7 yıllık zamanda sadece 1. katı yapılabilmişti. Yüksel Çakmur'un belediye başkanlığı yaptığı 1990'lı yıllarda inşaatı hızlandırılan döner gazino, daha sonra üçüncü kez doğanın insafına bırakıldı. Merhum Belediye Başkanı Ahmet Piriştina döneminde yapılan 2 ayrı incelemede kaba inşaatı tamamlanan tesis için hazırlanan raporlarda "çürük" olduğu belirtilmişti. Buna rağmen çirkinlik abidesi, bir türlü yıkılamadı. Egeli Sabah'ın İzmir gündemine taşıdığı döner gazino ile ilgili açıklama sonunda Büyükşehir Belediyesinden geldi. Teleferik Yenileme Projesi kapsamında döner gazinonun da yıkılacağı bilgisi verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enkaz kalkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN