Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hülya DİNÇEL: Yolunuzu Birgi'ye düşürün!

Giriş Tarihi: 16.2.2013
Geçenlerde yolumuz Ödemiş'e düştü. Ödemiş'e gidilir de, Birgi es geçilir mi hiç! Hemen direksiyonu Birgi'ye de çevirdik.
Muhteşem bir güzellik bizi bekliyordu; "İyi ki de gitmişiz" dedim kendi kendime.
Kültür ve Turizm Bakanlığı gerçekten özen göstermiş.
Belediye de önemli katkılar yapıyor, Birgi'nin düzenine. "Hadi dedim buraya kadar geldik Birgi Dede'ye de gidelim."

HÜZÜN DEĞİL, HUZUR VERİYOR
Daha varmadan karşıdan insana yeşili ile gülümsüyor. Mezarlık alanları aslında hüzünlendirir. Ama Birgi mezarlığı gerçekten huzur veriyor.
Tüm belediyelere örnek olmalı.
Her yan tertemiz. Yol, iz belli. Bir park gibi adeta. Okuyucularımın bu güzellikleri görmelerini isterim. O kadar düzenli ve sistemli hazırlanmış ki ziyaretgah, inanılmaz. Turizm Bakanlığı tarafından inanç turizmi merkezlerinden biri olarak belirlenen beldeye gidenler, ulu servilerin gölgesinde, oğlu Birgivizade Mustafa Efendi ile yanyana yatan İslam bilgini Birgivi Mehmet Efendi'nin kabrini ziyaret edebilir.
Burada namaz kılmak isteyenler için mescitler ve özel adak yerleri de var. Belediyenin görevlendirdiği kasabın kestiği adağı burada pişirip dağıtmak mümkün. Ulu Cami'nin karşısındaki Sultan Şah Türbesi de ibadet için gelenlerin uğrak yerlerinden.
Birgi'ye giderken yolda piknik yapabilirsiniz Birgi İzmir'in Uludağ'ı olarak bilinen Bozdağ ve Gölcük yaylasına da yakın. Otomobille yarım saatlik bir tırmanışla bambaşka bir doğa harikasına ulaşabilirsiniz.
Yarım gün tarih, yarım gün kar ve Gölcük kıyısında piknik günübirlikçiler için ideal bir seçim olabilir. Bu programı düşünenlerin yanlarına hem mevsimlik hem de kışlık giysilerini almalarında fayda var. Bu güzellikleri saklamak için fotoğraf makinesi ve kameranızı da yanınızda bulundurun.
Nasıl gidilir? Dediğinizi duyar gibiyim.
Birgi, İzmir'e 128 kilometre.
Kendilerine ait araçlarla gitmek isteyen Ödemiş'in içinden Birgi'ye ayrılan yola dönerek, 8 kilometrelik yolu katedip beldeye ulaşabilir.
Ayrıca Ödemiş'ten yarım saatte bir minibüs kalkıyor. Bu gün de sizlere özel bir aktarımda bulundum. Her gününüzün özel olmasını yürekten dilerim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hülya DİNÇEL: Yolunuzu Birgi'ye düşürün!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN