Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okullarda zile veda

Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin özgüvenini artırmak ve otokontrolü geliştirmek için 110 okulda artık ders dizi çaldırmıyor

Giriş Tarihi: 16.2.2013
İzmir'in Konak ilçesindeki 110 okulda yarıyıl tatilinin ardından ders zili uygulamasına son verildi. İkinci döneme zil kullanılmadan giren okullarda öğrenciler ve öğretmenler duruma kısa sürede uyum sağladı. Konak İlçe Milli Eğitim Müdürü Cihabir Çulhaoğlu, zil uygulamasının kaldırılmasına en çok okul çevresinde yaşayan vatandaşları memnun ettiğini söyledi. Öğrencilerin özgüvenini ve otokontrol becerilerini geliştirmek için önemli bir karar olduğunu da dile getiren Çulhaoğlu, dersin başlangıç ve bitişinde çalan zillerin yarattığı gürültü kirliliğinin de bu sayede önlenmiş olduğunu ifade etti. Bir öğrenicinin okula başladığı günden itibaren sürekli zil sesiyle koşullandırıldığını ve zil sesine karşı bir refleks geliştirdiğini dile getiren Çulhaoğlu, "Okullarda düşünen ve üreten bireyler yetiştirilmesi isteniyorsak öğrencilerin zil sesiyle değil, kendi bilinciyle derse girip çıkmasını sağlamamız gerektiğini düşünüyorum. Gelişmiş ülkelerinde bu tür bir uygulamada yok. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yönde bir genelgesi zaten mevcuttu. Geçmiş dönemlerde de lokal bazda bazı okullarda yer yer bu uygulandı. Ancak İzmir'de tüm okullarda tamamen kaldıran bir tek biz olduk. Bu kararı alırken de kaymakamlığın olurunu aldık" dedi.

ÖĞRENCİ DE MEMNUN
Zil sesin kaldırılmasının öğrenciler üzerinde olumlu etkiler yarattığını da dile getiren Müdür Çulhaoğlu, zilsiz derse giriş çıkış yapan öğrencilerde sorumluluk ve özgüven duygusunun geliştiğini söyledi. Öğrencinin zil yerine ders giriş-çıkış saatlerine göre hareket ettiğini belirten Çulhaoğlu, "İkinci yarıyılda okullarda zil sesini kaldırdık. Çok kısa zamanda öğrencilerimiz bu uygulamayı benimsedi. Artık kendileri saate bakarak derse girip, çıkıyor. Nöbetçi öğretmenin de görevini en iyi şekilde yerine getirmesi gerekiyor"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okullarda zile veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN