Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Set'e yıkım kararı

Büyükşehir, su baskınlarının önlenmesi amacıyla Mavişehir sahiline duvar yaptırdı. Manzarasının bozulduğu iddiasıyla bir vatandaş yargıya başvurdu. Mahkeme duvarın kaldırılmasına karar verdi

Giriş Tarihi: 17.2.2013
İzmir 2. İdare Mahkemesi, Mavişehir'de su baskınlarını önlemesi için deniz kıyısına yapılan 1.40 metre kotundaki seddeyi hukuka aykırı buldu, iptal etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı itiraz da sonuç getirmeyince bölgede oturan bir vatandaşın görüntüm bozuldu gerekçesi ile su baskınlarını önleyen sedde hakında açtığı davada yıkım kararı çıktı. İzmir Büyükşehir Belediye BaşkanıAziz Kocaoğlu yeni yol ve köprülerin açılış töreninde yaptığı konuşmada önümüzdeki hafta Mavişehir sakinleriyle toplantı yapıp hukuki süreç hakkında kendilerini bilgilendireceğini söyledi.

BASKINLARI ÖNLEDİ

Mavişehirliler, yoğun yağışlar ve denizin yükselmesiyle yaşanan su baskınlarından 2009 yılına kadar büyük sıkıntı çekti. Büyükşehir Belediyesi yağmursuyu kanalı ve terfi istayonu inşaatı projesini gerçekleştirdi. İlk aşamada öncelikle kabaran deniz suyunun konut alanlarına girmesini engellemek amacıyla denizin önünde 1 kilometre uzunluğunda sedde oluşturuldu. Ardından bin 221 metre yağmur suyu kanalı ızgaraları döşendi. Pompalarla çıkan deniz suyunun deşarjı sağlandı. Alınan önlemler sonucu, su baskınları ortadan kalktı. Ancak, seddenin iptali için, Mavişehir'de bir villada oturan Oktay Yar dava açtı. Seddenin dalgakıran niteliğinde olduğunu, deniz ile olan görsel tüm bağlantının engellendiğini öne süren Yar, seddenin yıkılmasını istedi. Bilirkişi, seddenin planlama ilkelerine ve kamu yararına uygun olduğunu bildirdi. Ancak, İzmir 2'nci İdare Mahkemesi, Kıyı Kanunu'na göre tesis edilen işlemin mevzuata ve hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Set'e yıkım kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN