Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PTT Kargo'daki kriz herkesi isyan ettirdi

Bayraklı Posta İşleme Merkezi'ndeki sorunlar dağıtıma yansıdı. Yeni taşeron şirketin çok sayıda işçiyi işten çıkarması nedeniyle ortaya çıktığı iddia edilen gerginlik, dağıtıma yansıdı, halk sıkıntıya girdi

Giriş Tarihi: 18.2.2013
PTT'nin Bayraklı Posta İşleme Merkezi'nde yaşanan sorunlar nedeniyle Şubat ayı başından bu yana teslimatlarda ciddi gecikmeler yaşanıyor. Haftalarca gönderileri eline ulaşmayan vatandaşı isyan ettiren durum iddialara göre şöyle gelişti: PTT'nin posta ve kargo işini yapan taşeron şirket 1 Şubat'ta değişti. Yeni şirket Tempo Lojistik, 100'ün üzerinde tecrübeli çalışanı işten çıkardı. yine iddialara göre yeni sözleşmede işçiler için çok ağır şartlar yer alıyor. İşten çıkarılan 100'ün üstünde işçi, Şubat ayı başında Bayraklı'da bir eylem yaparak seslerini duyurmaya çalıştılar. KESK'e bağlı Haber-Sen Sendikası da bu eyleme destek verdi. İş yerindeki huzursuzluk da bir türlü giderilemedi. Bunun da dağıtım hizmetlerine yansıdığı ve PTT Bayraklı Posta İşleme Merkezi'nde teslim edilmeyi bekleyen kargo yığınları oluştuğu belirtildi. Kargo biriminde 40-50 bin gönderinin biriktiği de yine iddialar arasında.

SENDİKA NE DİYOR?

Türk-İş'e bağlı Haber-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Özkan Oyuk, konuyla ilgili şunları söyledi: "PTT'de özelleştirme kapsamında taşeron firmanın görev yaptığı birimlerde adeta kaos yaşanıyor. Taşeron firmanın Şubat ayı başı itibariyle çok sayıda kişiyi işten çıkarması sonrasında yaşanan kaos ortamı devam ediyor. Hala, aradan günler geçmesine rağmen teslim edilmeyen kargolar olduğu yönündeki iddialar bize de ulaşıyor." KESK'e bağlı Haber-sen İzmir Şubesi başkanı Hüseyin Özdem da, "Taşeronlaşma ile PTT'nin sistemi çökme noktasına geldi. Yeni firma 1 Şubat'ta, kışın ortasında 130 kişiyi işten çıkardı. Kargo bölümünde yaşanan boşluğu giderebilmek için posta bölümünden destek alındı. Ancak şu anda her iki birimde de sorunlar var. Kredi kartı ekstraları, mahkeme evrakları gibi önemli gönderiler teslim edilemiyor. Hem işçiler hem de vatandaşlar zarar gördü. Bu sistemin düzeltilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Eski işçiler geri çağrıldı
Resmi açıklama yapmaktan kaçınan PTT yetkilileri de, yaşanan sıkıntıyı doğrulayarak, "1 Şubat'tan itibaren kargo dağıtımını yapan taşeron firma değişikliği oldu. Yeni bir firma olması, zaman zaman İzmir'in tamamını tanımaması nedeniyle sıkıntılar yaşıyor. Bireysel problemlerle ilgili bir çağrı merkezi kurdu. Bu tür sorunları çözmeye çalışıyor. Birkaç gün içinde sorunu çözmeyi hedefliyoruz" dedi. İşten çıkarmalarla ilgili sorulara yetkililer, firmanın eski çalışanlarına çağrı yaptığını ve hemen gelip işe başlayabileceklerini ifade ettiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PTT Kargo'daki kriz herkesi isyan ettirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN