KDV yüzde 8'e düşürülsün

İTO Çiçekçiler Komitesi Başkanı Ali Osman Öğmen, üyelerinin büyük sıkıntılar yaşadığını belirtti çiçekten alınan yüzde 18'i bulan KDV'nin domates ve marulda olduğu gibi, indirilmesini istedi

Giriş Tarihi: 20.2.2013
İzmir Ticaret Odası Çiçekçiler Komitesi Başkanı Ali Osman Öğmen, çiçekçilerin başta KDV oranları olmak üzere yaşadığı sıkıntıları anlattı. Bazı vakıfların 'çiçek göndermeyin, bağışta bulunun' demelerinin sektörü olumsuz etkilediğini anlatan Öğmen, "Bazı camilere gidiyorsunuz teneke çelenkler görüyorsunuz. Camilerin ticarethane şeklinde kullanılması yanlışlığının düzeltilmesini bekliyoruz. Bu nedenle vakıflar kanununa 'vakıflar herhangi bir sektörün ürününü taklit etmeden bağış toplayabilirler' ibaresinin eklenmesi istiyoruz. Tüm bu sıkıntılarımızı Mart ayında Tarım Bakanı Mehdi Eker, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve AK Parti milletvekillerine yapacağımız sunumla aktaracağız. Bu çalışmaları AK Parti Milletvekilleri İlknur Denizli ve Ali Aşlık ile birlikte yürütüyoruz" dedi.

MART'TA TOPLANTI

Mart ayında düzenlenecek toplantıya yaklaşık bin kişinin katılmasının beklendiğini dile getiren Öğmen, "Serada veya tarlada domates de, marul da, çiçek de ekiliyor. Hepsi topraktan yetişiyor. Ama çiçeğin KDV'si yüzde 18. Salatalık ve domates de ise yüzde 8. Şimdi devletin şunu görmesini istiyoruz. Bugün 50 dönüm bir tarlada pamuk da eksen geçinemiyorsun. Buğday da eksen, nohut da eksen geçinemiyorsun. Göçüyorsun kente geliyorsun. İstihdam yaratılacak bir insan grubu haline geliyorsun. TUİK'in verilerine göre bir kişiye istihdam yaratmanın maliyeti 60 bin, 100 bin lira gibi rakamlardan bahsediliyor. Ama bizde devletin görmediği bir şey var. Bugün Flora Çiçek Kooperatifi'nin 5 bin 500 üyesi var. Bunun 3 bin 500 üyesi İzmir'de. Biz bu kadar sorun yaşarken, bu sektörün bir şekilde desteklenmesi lazım" diye konuştu.

"VAKIFLAR KANUNU'NUN DEĞİŞMESİ GEREKLİ"
Rahatsız oldukları diğer bir konunun da Vakıflar Kanunu olduğunu söyleyen Öğmen şöyle konuştu: "Bazı vakıflar 'çiçek göndermeyin, bağışta bulunun' diyor. Bazı camilere gidiyorsunuz teneke çelenkler görüyorsunuz. Bu nereden bakarsanız yanlış. O vakıflar çok iyi şeyler yapıyor olabilir. Bizim dinimiz diyor ki, sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Cami avlularını ticarethane gibi kullanıp, tenekeler açıp, tenekelerin üzerine çiçek çelengini taklit eder yazılar yazılmasının önüne geçilmesi lazım. Vakıflar amaçları için daha farklı kaynak yaratabilmeleri lazım. Bizim rızamız olmadan çiçek gönderilecek olan yere, dini ve ulvi bir mekanda böyle bir ticarethane görüntüsü oluşması yanlış. Ayrıca dini bir gözle, çiçek cennetinin temsilcisi, teneke de cehennemin temsilcisidir. Bilim kurgu savaşlarında doğa ölmüş her taraf metal yığını, çiçeklerin olduğu bir yer vaha, cennet olarak tanımlanır. Ölen birinin arkasından çelenk göndermeyebilirsin. Tabutun üzerine bir dal karanfil, gül koyup, bir Fatiha okuyabilirsin."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KDV yüzde 8'e düşürülsün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN