Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversite ile işbirliği tekstilde çığır açacak

Ege Üniversitesi ile Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu işbirliği ile kolay kirlenmeyen, çabuk temizlenebilen, ütü gerektirmeyen mikrop tutmayan kıyafetlerin üretimi yakında mümkün hale gelecek

Giriş Tarihi: 20.2.2013
Ege Üniversitesi Rektörlüğü ile Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu arasında bir işbirliği protokolü imzalandı. Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk tarafından imzalan protokole göre iki kurum arasında eğitim, araştırma ve proje geliştirme ile öğrencilere staj imkanlarının sağlanması mümkün olacak. Federasyonun üniversiteye sağlayacağı katkıların yanısıra Ege Üniversitesi de tekstil ile sağlığı birleştirip özellikli ürünler geliştirecek. Gelişmekte olan bir sektör olan tekstil alanında Ege Üniversitesi'nin güçlü bir konumda olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, "Güçlü yanlarımızı daha da güçlendirmek için işbirliği faaliyetlerine önem veriyoruz. Tekstil de bu alanlardan birini oluşturuyor. Tekstil sektöründe diğer federasyon kuruluşları ile birlikte programlarımızı belirleyip, bu programları geliştirmek ve uluslararası boyutta lider olmak için çaba harcıyoruz" dedi.

BECERİ GELİŞİMİ

Tekstil ile sağlık alanını birleştirerek yeni bir sektör yaratmayı hedeflediklerini dile getiren Rektör Prof. Dr. Yılmaz, "Yapılan işbirliği sayesinde geliştirilecek projelerle sağlık çalışanlarına özel; kolay kirlenmeyen, çabuk temizlenebilen, ütü gerektirmeyen, enfeksiyon tutmayan kıyafetlerin üretimi mümkün hale gelecektir" şeklinde konuştu. Ege Üniversitesi ile büyük bir işbirliği protokolüne imza atmanın gururunu yaşadıklarını kaydeden Federasyon Başkanı Hüseyin Öztürk de, tekstil eğitiminde stajın önemli yeri olduğunu vurguladı, şöyle dedi: "Sektöre girmeden önce öğrenciler, okulda, laboratuvarda öğrendiklerini sahaya inerek pratiğe geçirmelidir. Bu protokol sayesinde tekstil eğitimi alan öğrencilere staj imkanları da sunularak becerilerini artırmaları sağlanacakır." Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Arzu Marmaralı ise, tekstil sektörüne katkılarından dolayı iki kurumun yöneticilerine teşekkürlerini sundu.

Tuğba OL-Azizhan BAYRAK / Ege Ajans

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite ile işbirliği tekstilde çığır açacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN