Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oturduğunuz binayı mutlaka test etirin

İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Erkan Yaşacan, İzmir'in birinci derece deprem bölgesinde yer aldığını belirterek, vatandaşların mutlaka bina risk analizlerini yaptırmalarını istedi

Giriş Tarihi: 21.2.2013
Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında çürük binaların tespitlerine başlandı. Vatandaşlar oturduğu binanın riskli olup olmadığını öğrenmek için risk analizi yaptırmak zorunda. Risk analizi yaptırmak isteyenler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'nin yanı sıra Bakanlık tarafından lisanslandırılmış firmalara, üniversitelere ve belediyelere başvurabiliyorlar. İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Erkan Yaşacan, vatandaşlardan can ve mal güvenliklerini dikkate alarak mutlaka binalarının risk analizini yaptırmalarını istedi. İzmir'de 313 bin riskli yapının bulunduğuna dikkat çeken Yaşacan, 15 Aralık'ta yürürlüğe giren yönetmelikten sonra risk analizi için başvuruların sayısının arttığını ancak yine de beklenen düzeyde olmadığını dile getirdi. Yaşacan, "Riskli yapı tespitinde İzmir olarak Türkiye ortalamasının altında kalmış durumdayız. Bu ortalamayı yükseltmemiz gerekiyor. Kentteki yapıların çoğunun yaş ortalaması 25 yılın üzerinde. Çoğu bina mühendislik hizmeti almamış, yapı denetim hizmetinden mahrum kalmış durumda. Vatandaşlarımız İzmir'in birinci derece deprem bölgesi olduğunu unutmadan can ve mal güvenliklerini düşünerek mutlaka binalarının risk analizlerini yaptırsınlar. Bu noktada Kentsel Dönüşüm Yasası çok büyük bir fırsatlar veriyor" dedi.

BELEDİYELER YETERSİZ
İzmir'de kentsel dönüşüm kapsamında 540 hektarlık bir alanın riskli alan ilan edildiğini dile getiren Yaşacan, yerel yönetimlerin kentsel dönüşüm projelerinde yeterince etkili olamadıklarını söyledi. Yaşacan, "Bu büyüklükte Türkiye'de başka bir alan yok. Ancak İzmir'de Büyükşehir sınırları içinde kalan 21 ilçe belediyesi kentsel dönüşümde yetkilendirilmelerine rağmen bu yetkilerini kullanmakta imtina ediyorlar. Yaptığımız toplantılarda gerekse riskli alanların tespiti, gerekse de riskli yapıların durumu hakkında bilgi almak istediğimiz de belediyelerin bu bilgilere sahip olmadıklarını gördük. Bu tespitler yapılmadığı için vatandaşlarımızın da burada bir mağduriyet yaşıyor. Mecburen belediyelerden doğan bu açığı kurum olarak biz kapatmaya çalışıyoruz. Oysaki yerel idarelerin bu anlamda büyük önemi var. Üzerine düşen vazifeleri yerine getirmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak bize bugüne kadar iletilen herhangi bir çalışma yok" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oturduğunuz binayı mutlaka test etirin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN