Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin toplu ulaşımı İzmir zirvesinde

"Türkiye'de tüm toplu ulaşım araçlarında tek bir sisteme yani Kentkart'a geçebilirsek, İzmir bir kez daha bir ilki gerçekleştirmiş olacak."

Giriş Tarihi: 21.2.2013
Başlarken...

Esnaf camiasının sesi olacak Esnafın Penceresi, bugün gazeteniz Egeli Sabah'ta başlıyor... Esnafın isteklerini, dileklerini, kendisi ile ilgili yasal düzenlemelerin yanı sıra sorunlarını yansıtabileceği Esnafın Penceresi, her Perşembe günü gazetenizde olacak. "Sizin sesiniz" olacak ve "Ahilik" kültürüne bağlı kalmayı ilke edinen bu köşe, yitirmeye yüz tutmuş değerleri de hatırlatmaya çalışacak.
Esnaf Penceresi'nin ilk konuğu, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili ve Menemen Şoförler ve Otomobilciler Esnafı Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, oldu. Kurtoğlu, İzmir'in ev sahipliği yapacağı toplu ulaşım sempozyumuyla ilgili önemli ayrıntılarI paylaştı.

***
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanvekili ve Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği ve Eshot işbirliği ile İzmir'de Toplu Taşımacılık Türkiye Konferansı düzenleyeceklerini açıkladı. İzmir Kaya Termal otel'de düzenleyecekleri konferansta "Kent içi ulaşımda ücret yönetimi" konusunda uzmanların değerlendirmelerde bulunacağını belirten Kurtoğlu, "Bugün başlayacak konferans yarın sona erecek. İlk gün İzmir'de teknik gezi yapılacak. Cuma günü ise konferansın oturumları gerçekleştirilecek" dedi. Kurtoğlu, konferansta İzmir'deki tüm toplu ulaşım araçlarında Kentkart'a geçiş projesinin de gündeme getirileceğini ifade etti. Kortoğlu sorularımızı şöyle yanıtladı:

Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği ve Eshot işbirliğiyle uluslar arası konferans düzenleyeceksiniz. UITP nedir?
Toplu taşımacılık sektörünün dünyadaki en büyük kuruluşu olan UITP, 1885 yılında kuruldu. UITP'nin üyeleri, dünya genelinde 3 bin 400'ün üzerinde kurumdan oluşuyor. Kurum üyeleri, 92 ayrı ülkeden toplu taşımacılık işletmecileri, bakanlıklar, yerel yönetimler, endüstri kuruluşları, araştırma merkezleri, akademisyenler ve danışmanlardan meydana geliyor. Merkezi Brüksel'de bulunan UITP'nin Dubai, Moskova, İstanbul, Roma, Sao Paulo, Abidjan, Josenburk, Hong Kong ve Kanberra'da ofisleri bulunuyor. UITP'nin İzmir'deki üyeleri arasında ise İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, ESHOT, Kentkart, İzmir Metro ve BMC gibi köklü kuruluşlar da yer alıyor.

İESOB'nin, UITP'ye üye olması neden önemli?
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Türkiye'de üye olan ilk esnaf kuruluşu. Türkiye'de esnaf teşkilatlarının ulaşım sektöründe önemli yeri bulunuyor. Şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığındaki işlevlerinin yanı sıra, kent içi ulaşımında da üyelerimiz önemli görevler üstlendiler. İzmir'de günde 1 milyon 800 bin kişi toplu ulaşımdan yararlanıyor. Esnaf teşkilatı, günde 600 bin kişinin ulaşımını sağlıyor. Bu rakamlar, esnaf teşkilatının kentteki ulaşım faaliyetlerinin yaklaşık üçte birini üstlendiğini gösteriyor. Dolayısıyla söz konusu toplu ulaşım olduğu zaman, esnaf teşkilatının yapılacak her etkinliğin ve çalışmanın içerisinde, merkezinde yer alması bir zorunluluk. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bu sorumluluğunun bilinci içinde, kentimiz için büyük önem taşıyan bu konferansı ESHOT ve UITP ile birlikte düzenliyor. Bu konferansta alınacak sonuçların, başta İzmir olmak üzere Türkiye'nin diğer şehirlerine de örnek oluşturacağına inanıyorum.

Konferans hakkında bilgi verir misiniz?
Bugün başlayacak ve yarın akşama kadar sürecek konferansın ana teması, "Kent içi Ulaşımda Ücret Yönetimi, Ücret Politikaları, Yasal Düzenlemeler, Ücret Yapısı, Teknoloji ve Operasyon" olarak belirlendi. Otobüs, raylı sistem, deniz ulaşımı, taksi ve minibüslerle ilgili ücret yönetimi konuları, bu konferansta uluslararası uzmanlarla birlikte tartışılacak. Mevcut sorunlar ortaya konulup, çözüm yolları üzerinde görüşmelr yapılacak. Konferans programı bugün teknik gezi ile başlayacak. Yarın düzenlenecek oturumlarda da, kent içi ulaşımdaki tüm aktörlere ilişkin ücret yönetimi, ücret politikaları, regülasyon, ücret yapısı, entegrasyon, teknoloji ve operasyon gibi son dönemde sektör açısından büyük önem taşıyan konular yerli ve yabancı uzmanlar tarafından tartışılacak. Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren meslek odalarının temsilcileri ile ulaşım uzmanların katılacağı konferansta, 300'e yakın yerli ve yabancı uzman yer alacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin toplu ulaşımı İzmir zirvesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN