Emanet okulda diken üstünde eğitim var!

Hayırsever Necat Hepkon'un yaptırdığı okul DEÜ'ye verildi. DEÜ binayı, 8 yıl önce Seferihisar Anadolu Lisesi'ne tahsis etti. Ancak rektörlük okula bir yazı göndererek "Okulu boşaltın" deyince, öğrenci ve veliler ne yapacağını şaşırdı

Giriş Tarihi: 22.2.2013
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Necat Hepkon Beden Eğitimi Yüksekokulu Binası'nda 8 yıldır eğitim veren Seferihisar Anadolu Lisesi'nin veli, öğrenci ve yöneticileri, üniversitenin binayı geri istemesi ile şaşkına döndü. 340 öğrenci ve velilerini zora sokan gelişme şöyle yaşandı: İstanbul'da yaşayan Seferihisarlı hayırsever Necat Hepkon ilçeye okul yaptırdı, Milli Eğitim'e bağışladı. Milli Eğitim tarafından DEÜ'ye tahsis edilen bina, 8 yıl önce Kaymakamlık ve Rektörlük arasında imzalanan protokolle, geçici olarak, Seferihisar Anadolu Lisesi'ne verildi. Lise de 2005-2006 ders yılından bu yana burada eğitimi sürdürmeye başladı.

SÜRPRİZ GELİŞME

Tahsisin, her yıl olduğu gibi uzatılması öngörülürken, beklenmedik bir gelişme oldu. DEÜ tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bir yazı gönderildi, Anadolu Lisesi'nin eğitim gördüğü binanın Haziran ayında boşaltılması istendi. Rektör Yardımcısı Alp Timur imzasıyla gönderilen yazıda, 2014 yılından itibaren binayı kendilerinin kullanacağı bilgisi de yer aldı. Durumu öğrenen veliler, okul yönetimi ve öğrenciler ne yapacakların şaşırdı. Daha sonra aralarında, ilçeye bir Anadolu lisesi binası yapmak için imza toplamaya başlayan veliler adına açıklama yapan Kaya Karakurt, "Ancak çabalarımız sonuçsuz kaldı" diye konuştu.

VELİLERDEN ÇAĞRI

Hayırsever Hepkon'un yeni okul binasını da yapmaya hazır olduğunu belirten ancak arsa sorunu yaşadıklarını belirten Karakurt, şunları söyledi: "Şu anki okula yakın bir alanda 2 bin 100 metrekarelik arazi bulduk. Arsa sahipleri okul yapılması şartı ile araziyi bağışlamayı kabul etti. Necati Hepkon Bey de, bir yıla kalmadan okulun inşaatını bitirme sözü verdi. Her şey yolunda giderken ilçe milli eğitim müdürlüğü yaptığı inceleme sonucunda, arazinin küçük olduğunu, en az 3 bin 600 metrekare olması gerektiğini öne sürdü. Oysa şu an öğrencilerin eğitim gördüğü okulun arazisi 1800 metrekare. Şimdi tek isteğimiz uygun bir arsa. Okulumuza arsa bağışlayacak, bağışlanan arsaya okul yaptıracak hayırseverlere çağrıda bulunuyoruz: Gelin Seferihisar'a el birliği ile bir Anadolu lisesi yaptıralım. Adları sonsuza kadar yaşayacaktır."

BİRAZ DAHA SABIR
Çocuklarını okutacak okul bulamayan öğrenci velileri, en yakın Anadolu lisesinin, ilçeye 30 kilometre uzaklıktaki Narlıdere'de bulunduğuna dikkat çekti. Veliler soruna çözüm bulunmasını isterken üniversite yönetimine de "Yeni bina yapılıncaya ya da bir yer bulununcaya kadar çocuklarımız burada eğitime devam etsin"
Veli Kaya Karakurt çağrısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emanet okulda diken üstünde eğitim var!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN