Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kabin fotoğrafçılığı esnafa son darbe

Teknolojinin gelişmesi ve resmi dairelerde "kabin vesikalığı devri" ile fotoğrafçılık da yok olan mesleklere aday durumuna geldi

Giriş Tarihi: 28.2.2013
İzmir Fotoğrafçılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yavuz, resmi dairelerde kurulan "fotoğraf kabinleri"nin üyeleri için büyük sıkıntı yarattığını söyledi, "Günümüzde neredeyse herkesin fotoğraf makinesinin olması, cep telefonlarıyla fotoğraf çekilmesi gibi nedenlerle üyelerimiz, vesikalık fotoğraf çekerek ayakta kalma mücadelesi veriyor. Tapu, pasaport ve nüfus dairelerinde kurulan fotoğraf kabinleri ise bu kazancımızı da elimizden alıyor. Buna bir çözüm bulunmazsa, işsizlikle mücadele edilen bir dönemde, üyelerimiz yanlarında çalışanları çıkaracak hatta kendi iş yerlerini de kapatacaklar" dedi.

Fotoğrafçılık eskilere dayanan bir meslek. Gelişen teknoloji size nasıl etkiliyor?
-
Çok olumsuz etkiliyor. Özellikle iletişim ve dijital teknolojideki gelişmeler, profesyonel olarak fotoğrafçılık yapan üyelerimizi olumsuz etkiledi. Bugün dijital fotoğraf makineleri herkesin elinde. İnsanlar cep telefonları ile fotoğraf çekebiliyorlar. Ayrıca çekilen fotoğraflar genelde bilgisayar ortamında ve internette değerlendirildiği için fotoğraf baskısı talebi de oldukça düştü. Artık özel günlerde bile insanlar kendi fotoğraflarını kendileri çekiyor.

HERKESLER USTA

Fotoğrafçılar olarak teknolojiyle mücadelede elinizde neler kaldı?
-
Bugün üyelerimiz vesikalık fotoğraf çekimi ile ayakta kalıyor. Az sayıda fotoğraf baskıları oluyor. Artık fotoğrafçılar sadece düğün mevsiminde iş yapabiliyor. Ayrıca fotoğrafçılar haricinde herkes "fotoğraf ustası" oldu. Düğün mevsimi geçtiği zaman esnafımız boş oturuyor.

Pasaportta, kimlikte değişiklikler oldu. Şimdi de yeni nüfus cüzdanlarının çıkacağı belirtiliyor. Bunlar vesikalık çekimini etkiliyor mu?
-
Resmi dairelerde bir firmanın vesikalık çekmesi fotoğrafçılara büyük darbe vuruyor. Yakın zamanda kimliklerin yenilenmesi söz konusu. Bu konuda üyelerimizin ciddi beklentileri var. Ancak bu kimliklerdeki fotoğrafların kimler tarafından çekileceği de belli değil. Bir an önce bu sorun çözülmeli, aksi halde üyelerimiz kısa sürede iş yerlerini kapatma noktasına gelecekler. Önemli bir destek almadan alın teri ile üreten, istihdam sağlayan üyelerimizin eleman çıkarmaları veya kapatmaları ekonomiye de olumsuz yansıyacaktır.

KABİN SORUNLARI

Kabin fotoğraflarının sorunları nelerdir?
- Bunu birkaç maddede özetleyebiliriz. Birincisi özellikle pasaportta milimetrelik ölçülü fotolar isteniyor. Kabinlerde bu hassasiyet sağlanamıyor. Elçilik, kabinlerde çekilen bu fotoğrafları kabul etmiyor. Vatandaş bize gelerek yeniden fotoğraf çektiriyor, ama harcadığı para ve zaman boşa gidiyor. İkincisi vatandaş, kabinde çektirdiği fotoğrafın parasını belgeleyemiyor. Örneğin şirketlerin yurtdışı ziyaretlerinde çekilen toplu fotoğraflar yüklü bir yekün tutuyor ama fiş ya da fatura alınamadığı için bu noktada mağduriyet yaşanıyor. Ayrıca vatandaş kabin fotoğrafı çeken şirketin adını görünce, kabinlerin polis teşkilatına ait olduğunu sanıyor. Oysa bu kabinler ticaret sicile kayıtlı özel bir firma tarafından işletiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kabin fotoğrafçılığı esnafa son darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN