Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çamura talip var

Büyükşehir Belediyesi'nin Çiğli'de inşa ettiği tesiste kurutacağı arıtma çamurlarına İzmir ve Marmara'da faaliyetlerini sürdüren 4 çimento fabrikası istiyor. Fabrikalar çamuru ısı üretiminde yakıt olarak kullanacak

Giriş Tarihi: 1.3.2013
Türkiye'nin en büyük çevre yatırımlarından birine imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi, arıtmalardan çıkan çamuru yüzde 90 oranında kurutarak tarım alanlarında ve sanayide kullanılır hale getirecek "Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi" inşaatını hızla sürdürüyor. Kurutma ünitesi bu yaz, çürütme ünitesi de Ocak ayında tamamlanacak olan tesis henüz hizmete girmeden, buradan çıkacak çamur için çimento fabrikalarından talepler gelmeye başladı. Çevre dostu olması, ekonomik ve kolay ulaşılabilirliği nedeniyle çamuru ikincil yakıt olarak kullanmak isteyen sanayiciler harekete geçerek İZSU'dan bilgi aldı. Günlük 800 ton çamuru 4 kat azaltarak 200 tona düşürecek olan tesiste yüzde 90 oranında katı madde içeriğine ulaşan kurutulmuş çamur, hem tarım ve kentsel yeşil alanlarda hem de ek yakıt olarak sanayide kullanılabilecek.

KULLANIM ALANI ÇOK

Tesisin devreye girmesinden sonra, kurutma tesisinden çıkan A sınıfı biyokatı özelliğine sahip çamurların gübre ve toprak iyileştiricisi olarak tarımsal alanlarda, orman alanlarında, kömür ve maden yatakları ile park, bahçe ve rekreasyon alanları gibi açık alanlarda değerlendirilebileceğini söyleyen İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, "Yaklaşık 3000 kcal/ kg kalorifik değere sahip olan bu çamur, çimento üretiminde ek yakıt olarak kullanılabilecek. Ayrıca termik santrallerde kömürle birlikte yakılarak elektrik üretiminde ek yakıt olarak kullanılması da mümkün.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çamura talip var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN