Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HÜLYA DİNÇEL: Şehit yaya caddesi gibi!

Giriş Tarihi: 1.3.2013
Kaldırımların işgali ile ilgili her gün ama her gün en az 20 telefon, 70-100 arası da elektronik posta alıyorum sevgili okurlarım. Maalesef tüm uğraşılara rağmen kaldırım işgalleri ortadan kaldırılamadı. Belediyelerin bu noktada nasıl uğraş verdiklerini hep gördük bazen de birlikte yaşadık. Zabıta memurları neredeyse Karşıyaka'da canından oluyordu. Bu konu anlaşıldı ki sadece zabıta işi değil. Köklü çözüm gerekli, yeni yasal düzenlemelere gereksinim var. Belediyeler ruhsat vermeden daha en başta müdahaleci olmalı yasalarla. Ruhsat alacak işletme kesinlikle kaldırım işgal etmeyeceğine dair yazılı garanti vermeli belediyeye. Yoksa ruhsat alamamalı. Kaldırım işgalinin cezası da üç kuruş değil, binlerle olmalı. Ancak böylece yayalara kaldırımları iade edilir. Ne kordon yürünecek gibi, ne Şehit Fethi Bey ve paraleli sokaklar, ne Karşıyaka, ne Nergis, ne Buca, ne Çiğli... Bir çırpıda sayabildiklerim bunlar. Bir de Şehit Fethi Bey'e parelel sokaklarda arabaların işgali faciası var. Adamlar babalarının malıymış gibi sokağa yanyana iki araba koyup kapatabiliyor. Bu ne vicdansısızlık ve bu ne densizlik ben anlamıyorum. Anlayan varsa yazsın ben de anlayayım. Yangın çıksa itfaiye giremeyecek. Hasta olsa cankurtaran hiç giremez. Bu sorumsuzluğu göremeyen yetkililere ne demeli bulamadım ben! Nerede Trafik, nerede asayiş ekipleri, nerede zabıta? Bu işleri sırf belediyelere yüklemek de insafsızlık olur. Emniyet teşkilatı belediyelerle birlikte çalışmalı. Doğru olan budur. Halk kaldırımlarına kavuşmalı. Kaldırımlar esnafın ikinci dükkan alanı olmaktan çıkarılmalı. Kordonda insanlar evlerine girmek için kapının yolunu bulamayacak duruma gelmiş. "Bıktık sarhoş masaları arasında yürümekten" diyor bir okurum. Haksız da değil. Bu görüp yaşadıklarımızı neden yetkililer görmez bilemiyorum. Sevgili okurlarım, sizlere rahat rahat kaldırımlarda yürüyebileceğiniz güzel günler dilerim.

GÜLÜMSEDİM:
Bornova Belediyesi'nin Dünya Mimarlık Festivali'nde (World Of Architectural Festival) ilk 10'e giren Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi Projesi'nin inşaatı yükselmeye başladı. Ziyaretçileri 8 bin 500 yıllık bir tarih yolculuğuna çıkaracak projenin inşaatı bu yıl bitmeden tamamlanacak. İnşaat çalışmalarını inceleyen Sındır, "Sadece Bornova ve İzmir için değil, ülkemiz için de çok önemli bir projeyi hayata geçirdik" dedi. Tarihi Kentler Birliği'nin proje ödülü verdiği Yeşilova Ziyaretçi Merkezi Projesi, Dünya Mimarlık Festivali'nde (World Of Architectural Festival) ilk 10'a girme başarısı göstermişti. İnşaat çalışmaları tamamlandığında Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi'ni gezenler binlerce yıllık bir tarih yolculuğuna çıkacak. Bu projeye özel bir önem veren Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır'ın bu önemli çalışmasına çok sevindim. Yürekten gülümsedim.

ÜZÜLDÜM:
Gediz Elektrik Dağıtım Şirketi Foça- Yeniköy yolunda aydınlatma yapmadığı için, karanlıkta yürümek zorunda kalan köy halkının durumolmadığı için karanlıkta yürüyen köy halkının durumuna çok üzüldüm...

BİRAZ DA GÜLELİM:
Temel kırtasiye'ye girmiş, tezgahtara : - Pana pir roman lazum, demiş. Kırtasiye tezgahtarı sormuş : - Efendim ağır mı olsun hafif mi? Temel : - Farketmez, nasul olsa arabam dısarudadur.

GÜNÜN SÖZÜ:
Silginiz kaleminizden önce bitiyorsa, yanlışınız çok demektir. Anonim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HÜLYA DİNÇEL: Şehit yaya caddesi gibi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN