Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu kıyımı durdurun

Giriş Tarihi: 2.3.2013

Zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği nedeniyle "milli park" ilan edilen Manisa'nın Spil Dağı At Alanı'nda yapılacak konaklama tesisleri için yürütülen altyapı ve yol genişletme çalışmaları sırasında 3 bin çam ağacının kesilmesi yöre halkının tepkilerine neden oldu

Manisa'nın 1517 metrelik yüksekliğe sahip Spil Dağı'nda geçen yıl başlatılan altyapı çalışmaları aralıksız sürüyor. Bölgeye kurulması planlanan otel ve konaklama tesisleri için Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün 11 milyon 890 bin TL'ye ihale ettiği altyapı ve yol genişletme projesine göre milli park içine biri 50 diğeri 300 metreküp olmak üzere iki adet su deposu yapılacak, doğal taşlardan oluşan yürüyüş yolları inşa edilecek ve 2 bin metrekarelik otopark alanı kurulacak. Ayrıca dağa gidiş yolları da genişletilerek 15 metreye çıkarılacak. Bölge kurulacak tesisler için kanalizasyon, yağmur suyu, telefon, internet ve elektrik hatları da döşenecek.

BENZERİ ÇOK AZ VAR

Spil Dağı'nı ülke turizmine kazandırmak ve bölgeyi canlandırmak hedefiyle yürütülen çalışmalar kapsamında 3 bin ağacın kesilmesi vatandaşların tepkisini çekti. Bölge halkı ve çevreciler bu kadar çok ağacın kesilmesinin doğa katliamı olduğunu belirterek duruma tepki gösterdi. Altyapı ve yol genişletme çalışmalarını yürüten firmanın bilinçsiz ve bölgenin doğa yapısını dikkate almadan hareket ettiğini ve 3 bin çam ağacının kesildiğini öne süren vatandaşlar Türkiye'nin sayılı doğal güzelliklerine sahip Spil Dağı Milli Parkı'nın bakir görünümünün ortadan kaldırıldığını iddia ettiler. Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz'e çağrıda bulunan vatandaşlar, Vali Daşöz'ün bu ağaç katliamına biran önce el koymasını istediler. Her biri bir servet değerindeki karaçam ağaçlarının yok olmasına dayanamayan vatandaşlar çalışmaları yürüten firmanın bir an önce uyarılmasını istediler. Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz ise ağaç kesimlerinin kontrollü bir şekilde yapıldığını, fazla ağaç kesilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Kesilenden daha fazla ağacın da dikileceğini dile getiren Daşöz şunları söyledi:

DAHA FAZLA DİKİLECEK
"Spil Dağı'nda büyük turizm merkezlerini kaldıracak su yok. Arıtma, atık su tesisleri yok. Yol problemleri var. İlkel şartlarda açıktan giden bir elektrik sistemi var. Kısacası büyük yatırımların temel gereksinimleri için ciddi eksiklikler var. Altyapısı tamamlanmış bir alanda öteki işleri tamamlamak daha da kolaylaşır. Spil bizim gözbebeğimiz. Altyapı çalışmaları sayesinde yağmur suyu, elektrik, telefon, arıtma gibi çok sayıda acil ihtiyaç karşılanmış olacak. Ayrıca geçtiğimiz yıl yanan alanda da yeniden ağaçlandırılırken, yangınla mücadelede büyük önem taşıyan ara yollar da oluşturuluyor.

AĞAÇLARI BİZ KESMEDİK
Projenin Şantiye Şefi İnşaat Mühendisi Caner Türkoğlu, "Firma olarak ağaçları biz değil, Orman Bölge Müdürlüğü kesti. Hepsi numaralandırılarak kesildi. Biz bu iş nedeniyle üç ay gecikmeli başladık. Projenin orjinalinde 15 bine yakın ağacın kesilmesi öngörülüyordu. Biz küçük değişikliklerle bu sayıyı minimuma indirdik. Hatta yolun hemen kıyısında kalan ağaçların tamamını kesmek yerine sadece dallarını kestik. Biz doğayı koruduk" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kıyımı durdurun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN