Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÖZGÜR KAYNAR: 'Yıldırım' karar

Giriş Tarihi: 2.3.2013
Başkent'in resmiyet ve ciddiyet hakim sokaklarıyla, devletimizin yönetildiği kurumların koridorlarında dolaşmak ufuk turundan farksız. Memlekette ne olup bittiği ve muhtemel olacaklar, daha iyi görünüyor oradan... Bizim Ege'ye de Başkent'ten bakıp, konuşulanları işitince ağzı açık kalıyor insanın. Biliyorsunuz, seneye 2 seçim birden var. Hem yerel yönetimlerin başına kimlerin geleceği belirlenecek hem de cumhurbaşkanı ilk kez halk tarafından seçilecek. 2014 yaklaştıkça haliyle kulislerde de hareketlilik ve tansiyon yükseliyor. Önce AK Parti'den başlayalım... İktidar partisi, İzmir'de de iktidar koltuğuna oturmak için bu kez sıkı asılıyor. Daha önce yerel seçim hesapları Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım üzerinden yapılıyordu. Başbakan Erdoğan'ın, Yıldırım'ın milletvekilliğini memleketi Erzincan'dan İzmir'e kaydırması, Büyükşehir Başkanlığı manevrası olarak düşünülmüştü.

KESİN ADAY YARGISI
"35 İzmir 35 Proje" sloganlı seri yatırımlar da bu fikri güçlendirmiş, Bakan Yıldırım'ın açıklamaları 'kesin aday' algısı oluşturmuştu. Ancak Ankara'ya gidip, kapalı kapılar ardında konuşulanları birinci tanıklardan duyunca şuna kanaat getirdim: Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ne İzmir'den ne de İstanbul'dan aday olacak. 2002'den bugüne kabinede kesintisiz yer alan Yıldırım için, cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra sürpriz bir görev gündeme gelebilir. Önümüzdeki yıl çok şeye gebe!.. Binali Yıldırım'ın tamamen çekilmesiyle yeni isimler üzerinde durulmaya başlanmış. AK Parti'nin adayı, İzmir'de görev yapmış, halkın sevgisini kazanmış, her kesimle barışık bir bürokrat olabilir. Bekleyip göreceğiz.

ANKETLER BELİRLEYECEK

Gelelim CHP'ye... Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu anket üzerine anket yaptırıyormuş. Belediyelerle, başkanlardan memnuniyet ölçülürken, İzmirli'nin ilçelerde ve Büyükşehir'de kimleri görevde görmek istediği de soruluyormuş. CHP'nin yerel seçim stratejisinde bu anketlerin belirleyici rol oynayacağı belirtiliyor, şimdilik isim vermek istenmiyor. Bu arada Ankara'da 'İzmir' denince akla ilk Melih Gökçek geliyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, 2008'deki arsenikli su kriziyle birlikte Başkent'ten salvolara başlamıştı. O gün bugündür fırsat buldukça İzmir'e kendi üslubuyla fena yükleniyor. İzmir'in yolları yağmur sularıyla dolunca twitter'den "Bizim Venedik'te havalar ve yollar nasıl?" diye soruyor. Türkiye'nin 3'üncü büyük kentinin hizmet fakiri olduğunu, yollarının çukurlardan geçilmediğini her fırsatta söylüyor, "İzmir ne zaman ders alacak?" diye soruyor. Gökçek'in bu İzmir ilgisi karşısında da, "Ankara'dan transfer edelim, olsun bitsin" deniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖZGÜR KAYNAR: 'Yıldırım' karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN