Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Urla, ot festivali'ne hazırlanıyor

Çağımızda geleneksel yemek kültürünün yok olmaya başlaması ve eski lezzetlerin kaybolmaya yüz tutması üzerine geleneksel beslenmeyi, iyi, temiz, adil gıdayı öne çıkaran Doğal Sofra Slow Food Urla Gönüllüleri, bu yıl Mart Dokuzu etkinliğinin üçüncüsünü gerçekleştiriyor.

Giriş Tarihi: 2.3.2013 09:55
Urla Belediyesi'nin desteğiyle Doğal Sofra Slow Food Urla Gönüllüleri tarafından düzenlenen Geleneksel Urla Mart Dokuzu Ot Festivali'nin basın toplantısı gerçekleştirildi. Bu yıl 23-24 Mart tarihlerinde düzenlenecek olan festivalin basın toplantısında Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu ve Doğal Sofra Slow Food Urla Gönüllüleri Temsilcisi Bilge Bengisu Öğünlü, etkinlik hakkında bilgi verdi.

Doğal Sofra Slow Food Urla Gönüllüleri Temsilcisi Öğünlü, festivalle ilgili şu bilgileri verdi: 'Eski takvime göre 9 Mart, günümüzde ise 23-24 Mart tarihlerine denk gelen Urla'nın geleneksel bahar şenliğini bu yıl Urla İskele ve Özbek'teki etkinliklerle kutlayacağız. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da İstanbul, Ankara, İzmir ve Urla başta olmak üzere diğer il ve ilçelerden katılımcılarla şenlik havasında geçecek olan etkinliğimizin ana teması, doğanın uyanışı, bize sundukları ve soframızda bio-çeşitliliğin kutlanması olacak. İlk gün misafirlerimizle birlikte Urla tanıtım gezisi gerçekleştireceğiz. ikinci gün de hep birlikte ot toplamaya çıkacağız.'

Geleneksel hale gelen Ot Festivali'ne herkesi beklediklerini ifade eden Urla Belediye Başkanı Karaosmanoğlu da, 'Bölgemiz ve özellikle Urla ot çeşitliliği ve varlığı açısından çok zengin bir yer. Bu zenginliğin kaybolmaması, geleneksel yemek kültürümüzün ve eski lezzetlerin gelecek nesillere aktarılması sorumluluğu ile etkinliğimizi geniş kitlelere ulaştırma amacındayız. Otların bilinçli şekilde toplanması ve pişirilmesi konusunda da katılımcılar bilgilendirilecek. Şenlik havasında geçecek olan etkinliğimize herkesi bekliyoruz' dedi.

23-24 Mart tarihlerinde 2 gün serecek olan etkinlik kapsamında, ilk gün Urla'nın tarihi yerleri gezilecek, 'Geleneksel gıda, bioçeşitlilik ve yöresel otlarımız' konulu panel ve film gösterimi yapılacak. İkinci gün ise, Özbek Köyü'ne gidilerek ot toplanacak. Özbek Köyü yöresel pazarının gezilmesinin ardından da, Urla eski Tamirhane Binası'nda yapılacak film gösterimi ile Ot Festivali sona erecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Urla, ot festivali'ne hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN