Yatırımların tıkanması İzmir'e zarar veriyor

Giriş Tarihi: 2.3.2013

Danıştay'ın planları iptal etmesine tepki gösteren İnciraltı Derneği Başkanı Şen, "Yatırımların tıkanması, özellikle orta ve dar gelirlilerin aleyhine oluyor" dedi

Danıştay 6. Dairesi'nin Çevre Bakanlığı'nın İnciraltı 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'nın yürütmesini durdurmasına İnciraltı-Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme ve Değerlendirme Derneği Başkanı Ekrem Şen'den de tepki geldi. Şen, EXPO sürecinin 1990'lı yıllardan bu yana gündeme geldiğini belirterek, "O günden bugüne kadar 4 Büyükşehir Belediye başkanı hizmet verdi. Bu 4 başkan da süreci iyi idare edemedi. Biraz deyim yerindeyse popülizmin esiri oldular. Bu süreç iyi yönetilseydi, halka doğru anlatılsaydı inanıyorum ki bir sıkıntı olmazdı" diye konuştu.

ÜZÜCÜ DURUM VAR
Ortada üzücü bir durumun olduğunu vurgulayan Ekrem Şen, sözlerini şöyle sürdürdü: "İzmir'de kronikleşmiş bir zihniyet var. EXPO'ya karşı gelen, bölge planlamasına ve İzmir'e ve bir çok yatırıma karşı gelen bir grup var. Çok şaşırmadık. Ancak bu sıkıntıyı hükümet, EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu ile Yürütme Komitesi aşacaktır. EXPO süreci çok olumlu bir noktaya geldi. Rakiplere koz olmasını istemiyoruz." Biz bölge halkı olarak planlama isteklerinin anayasal hakları olduğuna dikkat çeken Şen, "İzmir'de yatırımların tıkanması, özellikle orta ve dar gelirlilerin aleyhine oluyor. İnciraltı bölgesi bir yatırım bölgesi. Turizmle tüm kenti kalkındırabilecek bir bölge. EXPO'ya uygun kriterlerde İzmir'in marka şehir yapılması adına bir vizyon kazandırılması adına yapılacak olan bu projelerin geçmiş yıllar dikkate alındığında milyarlarca dolar kaybımız vardır. Hem İzmir'in hem de ülkemizin..." "Hiç kimse burada kamu yararı havarisi kesilmesin" diyen Şen, tepkisini şu sözlerle sürdürdü: "İnanıyorum ki yakında İzmir'i gerçek anlamda düşünen, yatırımlara önem veren, vizyon kazandıracak idareciler gelecek. Projeye en çok destek vermesi gereken kurumlar mühendis ve mimar odaları nedense bu işlere karşı çıkıyorlar. Neden hep aynı kişiler, neden hep odalar... Buranın planı hep birlikte yapıldı. Şimdi yatırımlara karşı durmak ne demek oluyor!"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırımların tıkanması İzmir'e zarar veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN