Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fuarcılık çağ atlıyor

Gaziemir'deki Yeni Fuar Alanı'nın temelini atan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Projeyle İzmirliler'in yüzü gülecek, İzmir'i dünya tanıyacak" dedi

Giriş Tarihi: 3.3.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Gaziemir Serbest Bölge yanında, 337 dönüm alanda kurmayı planladığı Yeni Fuar Alanı'nın temeli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı törenle atıldı. Törende konuşan Kılıçdaroğlu; Gaziemir Fuar Alanı'nın, binlerce kişiye istihdam sağlayacak önemli bir yatırım olduğunu belirterek; "Bu proje ile İzmirlinin yüzü gülecek, İzmirli dünyada tanınacak, dünyanın en büyük mermer fuarı İzmir'de açılacaksa mermere ihtiyaç duyan tüm dünya ülkeleri İzmir'e gelecek,"diye konuştu. Kılıçdaroğlu, Gaziemir Fuar Alanı temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye tarihinde önemli yeri bulunan İzmir'in, ülkeye öncülük yapan Türkiye'nin göz bebeği bir kent olduğunu söyledi. İzmir'in dünya metropolleri içinde en sağlıklı gelişen 4'üncü kent seçilmesinde belediye başkanlarının önemli rolü bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Pek çok yeniliğin altında CHP'li belediye başkanlarının imzası vardır. Başkanlarımız 'Önce kendime' değil, 'Önce kentime, halkıma hizmet edeceğim' diyen bir siyasi anlayışa sahiptir" dedi.

BİNLERCE KİŞİYE İŞ
Gaziemir Fuar Alanı'nın, binlerce kişiye istihdam sağlayacak önemli bir yatırım olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "İzmirlinin yüzü gülecek, İzmirli dünyada tanınacak, dünyanın en büyük mermer fuarı İzmir'de açılacaksa mermere ihtiyaç duyan tüm dünya ülkeleri İzmir'e gelecek. İzmir'in güzel bir körfezi var. Körfezin yeniden canlandığını, canlıların körfeze döndüğünü haberlerde okuduk. İzmir ve İzmirli denizi ve çevresiyle yeşil alanlarıyla Türkiye'ye örnek olan bir kenttir. Yeşilliği ranta kurban etmiyor, yeşilliği İzmir halkının kullanımına sunuyorlar. Gaziemir Fuar Alanı, bir belediye başkanının tek başına yaptığı ve yüzde 100 kendi kaynaklarıyla finanse ettiği bir yatırım. İhaleye çıkıldı, itiraz gelmesi üzerine Kamu İhale Kurumu'na gitti. 20 günde sonuçlanması gerekirken, 7,5 ay beklettiler. Neden? 'Acaba hizmeti engelleyebilir miyiz?' diye. Hangi baskıyı uygularsanız uygulayın, CHP'li belediye başkanlarını kendi halkına hizmet etmekten alıkoyamazsınız."dedi. İzmir'in, Anadolu'dan kopup gelen vatandaşların kader birliği yaptığı, insanların ötekileştirilmediği güzel bir kent olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, Kocaoğlu'nun, halkına hesap vermeyi görev kabul eden bir yapıda olduğunu söyledi.

2-3 MİLYARLIK KATKISI OLACAK
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yeni fuar alanı sayesinde İzmir fuarcılığının çağ atlayacağını söyledi. Kültürpark'taki ihtisas fuar alanında yılda 30'a yakın fuar düzenlendiğini, bu fuarların kent ekonomisine yılda 400 - 500 milyon lira katkı sağladığını belirten Başkan Kocaoğlu; "Fuar hollerini 5 misli büyütünce, eski fuar alanını Türkiye'nin en büyük kongre ve sergi alanı yapmak üzere yola çıktığımızda, İzmir 2014 yılından itibaren fuar ve kongre sektöründe, hizmet sektöründe kent ekonomisine 2-3 milyar lira gibi bir katkı getirecek ve kentin ivmesini gelişmesini zenginleşmesini kente yatırım yapılmasını sağlayacak. Biz bu amaçla kentimizi kalkındırmak için yaptığımız çalışmaların şu andaki en önemlilerinden birisinin temelini atıyoruz."diye konuştu. Vali Kıraç da İzmir olarak tarihi bir güne tanıklık ettiklerini belirterek; "Dünya kenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen İzmir'imiz bu gün fuarlar, kongreler kenti olarak adlandırılan misyonuna yakışır bir fuar alanı kazanıyor. Hedefimiz kongrelerin fuarların olimpiyatı olarak adlandırılan EXPO'ya yönelerek kenti 2020 EXPO'su ile taçlandırıp gerçek anlamda fuarlar kongreler kenti nasıl olur tüm dünyaya göstermek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fuarcılık çağ atlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN