Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'in çöpü altın kadar değerli

Büyükşehir Belediyesi yıllardır İzmir'e modern bir çöp işleme fabrikası kurmak istiyor. Ancak Başkan Kocaoğlu, nereye gitse "İstemeyiz" çığlıkları ile karşılaşıyor. İşte bu sırada, Kemalpaşa Belediye Başkanı Karakayalı, "Biz talibiz" diyor. Nedenlerini de Egeli Sabah'a anlatıyor

Giriş Tarihi: 5.3.2013
EGELİ SABAH'IN geleneksel Sabah Kahvesi'nin bu haftaki konuğu Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, sanayi ile büyüyen ilçenin hedeflerini anlattı. Büyükşehir Belediyesi'nin çöp depolama alanını Kemalpaşa'ya yapmasını istediklerini söyleyen Karakayalı, nedenlerini de Egeli Sabah'a anlattı. Ünal Ersözlü yönetimindeki Egeli Sabah ekibini Kemalpaşa'da ağırlayan Başkan Karakayalı, önemli açıklamalarda bulundu?
İzmir'in çöpüne neden talip oldunuz?
Hiç bir şehir bu çöpü istemiyor. O istemez, bu istemez kim isteyecek? Büyükşehir'in çöplük yapacak bir yeri yok ki! Çöp artık altın oldu. Avrupa'da birçok şirket çöpten zengin oldu. Enerji üretiminde, geri dönüşümde hep çöpten yararlanıyorlar. Oslo'da şehrin ortasında çöp fabrikası, yanında da market ve mağazalar var. Çöp, bizde çok farklı bir imaj bırakmış. Artık öyle eskisi gibi vahşi depolama yapılmıyor. Hepsi ayrışıyor, kalan da organik gübre olarak köylüye dağıtılıyor. Bu kurulacak tesislerde çöp zaten asla yerle temas etmiyor. Makineler tarafından ayrıştırılmış. Yüzde 25'i de elektrik üretiminde kullanılıyor. Geçenlerde bir Hollanda firması geldi, "Bize bir yer gösterin biz sizin çöpünüzü ücretsiz olarak toplayalım. Belediyenin ihtiyacı olan tüm araç gereci de biz temin edelim. Üzerine de üretilen elektrikten sana kar payı verelim" dedi. Tek şartları günde 300 ton çöpün toplanmasıydı. Ancak Kemalpaşa'da günde 150 ton çöp çıkıyor. Turgutlu hemen yanı başımızda. Onlarla da temasa geçtik. "Çöpte birlikte hareket edelim" dedik. 85 milyon Euroluk bir yatırım yapılacaktı. Büyükşehir Belediyesi bu işin içinde olmadığı için biz bunu sürdüremedik. Almanları Turgutlu Belediyesi'ne yönlendirdim. Ne oldu bir bilgim yok.

SAĞLIĞA ZARARLI DEĞİL

Nereye kurmayı planlıyordunuz?
Organize Sanayi Bölgesi içine kurulsun istedik ama Büyükşehir bunu kabul etmedi. Maliyet açısından pahalı gelirmiş. Tabii ki sonucu ben tayine edemem, Büyükşehir eder. Sadece çöpten zarar gelmediğini söylemek istiyorum. Artık bir Harmandalı modeli olamaz. İnsan sağlığına hiçbir zarar vermeyen, sanayileşmiş bir fabrika kurulacaktı.

HEM İYİ, HEM KÖTÜ

Köylülerle aranız nasıl?
Bir sıkıntım yok. Köyleri sokak sokak geziyorum. Önce okula, sonra camiye gidiyorum. Bir eksiklik var mı bakıyoruz. Tamire ihtiyacı varsa hemen ekipleri gönderiyorum. Yerinde çözüm üretiyoruz. Belediye olarak bizim orman köylerindeki çöpleri toplamak gibi bir görevimiz yok. Ama ben göreve geldiğim günden itibaren bu köylerdeki çöpleri toplattım. Örneğin Kamberler muhtarlığı çöpünü Harmandalı'daki çöplüğe taşıyabilir. Mecburen en yakın yere döküyordu. Dağcılar çok şikayetçiydi. 2009'dan beri bütün köylerin çöpünü topluyoruz. Temizliğini yapıyoruz, parklarını yapıyoruz, okullarını tamir ediyoruz. Bundan sonra yollarını ve kanalizasyonlarını Büyükşehir yapacak.
2009 seçimleri öncesi kapanan beldeler oldu. Bunun sıkıntısını çektiniz mi?
Hiç biri borçlarını ödememiş. Şu anda borçları yapılandırdık. Aşağı yukarı 13 milyon lira borcu devraldık. Birçok belediye yanlış kamulaştırma yapmış. Vatandaşın parasını ödememiş.
Bağ evi olarak başlayıp villaya dönüştürülen binalarla ilgili sorun çözüldü mü?
Hepsini tek tespit ettik. 17-18 tanesini mühürledik. Yakında yıkacağız. Burada arazi mafyası türemiş. Adam 150 bin lira ödeyip, 10 dönüm yer alıyor, 600 metrekare büyüklüklere bölüyor. Her 600 metrekarelik bölümü 60 bin liraya satıyor. Burayı alanlara da "İstediğin gibi kullan" diyor. Böyle şey olmaz! Vatandaşa soruyoruz; "Ruhsat var mı" diyoruz. "Yok" diyor. "Peki, kim izin verdi?" Bu kez "Filanca" diyor... Mutlaka ve mutlaka bu tür bir alım yapanların Belediyeye uğraması gerekiyor.
Altyapı konusunda neler yapıyorsunuz?
Altyapı sorunumuz yok. Kemalpaşa'da 9 dere var. Sulama kooperatifleri sondajla su çıkarıyor ve bu suyu saat 21 liradan köylüye satıyor. Bir Allah'ın kulu da çıkıp "Bu dere suları boşa akıyor. Bir gölet, bir baraj yapalım" dememiş. Başkan olduğumda bu derelerin en az beşine baraj ya da gölet yapma kararı aldım. DSİ ile görüştüm. Üçüne gölet yaptırmayı başardım. Bu ay Bağyurdu ve Kızılca'nın ihalesi çıkıyor. Sonra Kemalpaşa deresi var. Armutlu ve Yiğitler'de zaten baraj olacak. Seneye inşallah Bağyurdu sulama göletini hizmete açıp, köylünün yararlanmasını sağlayacağız.

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Sosyal belediyecilik adına hangi çalışmaları yapıyorsunuz?
Önceliğimiz elbette sosyal belediyecilik. Doğumdan ölüme kadar halkımızın yanında olmak için çalışıyoruz. Bebeği doğana "Hoş geldin Bebek" projesi kapsamında bir çanta hediye ediyoruz. İçinde bebek bezi, ıslak mendil, biberon, emzik gibi birçok ihtiyaç duyulan eşya var. Mobil sağlık ekibi kurduk. Belediyemizin 2 ambulansı hastaneye gidecek gücü ve imkanı olmayanları evlerinden alıp hastaneye kadar götürüyor. Gençlerimizi yurtdışına gönderiyoruz. Açtığımız meslek kursları ile de birçok kişiyi iş sahibi yaptık. İş kurmaları için kredi imkanı sunduk. Engelli vatandaşlarımıza bir yer tahsis ettik. Burada el sanatları ile üretim yapıyorlar ve bu ürettiklerini satıyorlar. Ulucak'taki eski belediye binasını Belediye Dershanesi'ne dönüştürdük. Her hafta bir okulumuzu İzmir'e müze gezisine gönderiyoruz. Bunların dışında İzmir'in en güzel hayvan barınağı ödülünü biz aldık. Çok iyi bir barınağa sahibiz.
Belediye olarak cami mi yaptırıyorsunuz?
Evet. CHP'yi kimse dinsiz parti olarak nitelendiremez. Biz dinimizi, imanımızı bilen, her şeyi yerli yerinde yapan insanlarız. Herkesten çok Müslümanız, herkesten çok milliyetçiyiz, herkesten çok ülkemizi seviyoruz. Camiler de bizim, okullar da... Herkesi birinci sınıf vatandaş olarak görüyoruz, ona göre hizmet ediyoruz.
Bir dönem daha aday olacak mısınız?
Bunu ben bilemem. Bu karar Genel Merkezimizin vereceği karardır. Benim asıl mesleğim beden eğitimi öğretmenliğidir. Yıllarca amatör ve profesyonel futbol oynadım, Kemalpaşaspor'da hem oyunculuk hem antrenörlük yaptım. İyi voleybolcuyumdur. Yarışmayı ve kazanmayı severim. Yıllarca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okul müdürlüğü yaptım. İyi ilişkiler kurdum. Belki de bu sayede belediye başkanı seçildim.
Kemalpaşa Kaymakamı ile ilişkileriniz nasıl?
Sağolsun çok iyi bir Kaymakamımız var. Kendisiyle çok iyi anlaşıyoruz. Bize her konuda yardımcı oluyor. Hak yemeyen, dürüst bir kişi. Bu konuda kendimi çok şanslı buluyorum.

NAZAR KÖY'E ÖNEM VERDİK
Nazar Köy'ü tanıtmak için neler yapıyorsunuz?
Nazar Köy, orman köyüydü. Tanıtım için 'Nazar Köy Boncuk Festivali' düzenlemeye başladık. Bu yıl 4'ncüsünü düzenleyeceğiz. Köy meydanına satış için küçük stantlar kurduk. Ayrıca köylülere yabancı dil ve pazarlama kursu verdik. Kitapçıklar bastırıp tanıtımını yapmaya çalıştık. Meydan düzenlemesi yaptık ve şimdi de oraya bir otopark yapacağız. İlk festivali düzenlediğimizde 500 kişi gelmişti, şimdi en son yapılan festivale 10 bine yakın kişi geldi. Bu da bizi mutlu ediyor. Çok iyi restoranlar açıldı. Turizm Müdürlüğü ve diğer belediyelerle de görüşerek buraya turlar düzenlenmesine vesile olduk. İzmir'in bütün dağcı kulüpleri hafta sonu buraya mutlaka gelirler.

MAKAM ODASI DÜZENLENECEK
Çok büyük bir makam odanız var...
Bu odayı ben yaptırmadım. Benden önceki belediye başkanı arkadaş yaptırmış. Bu bina daha önce kültür merkezi olarak planlanmış. Bu oda da o projeye göre cep sinemasıymış. Bir önceki başkanımız burayı belediye hizmet binası yapmış. Odayı da bu haliyle korumuş. Ben olsam yaptırmazdım. Şu an otururken bile rahatsız oluyorum. İnşallah bir sonraki dönem bu düzenlemeyi de yapacağız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'in çöpü altın kadar değerli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN