Denizli kalkınacak

Belediye Başkanı Osman Zolan, "Eğer dünya kenti olacaksanız sadece merkezi güzelleştirerek, merkezi yukarı çekmek yetmez. Eğer tüm ilçelerle beraber koşarsanız mesafe alabilirsiniz" dedi

Giriş Tarihi: 6.3.2013
Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, 13 ilin daha "Büyükşehir" olmasına imkan tanıyan yasanın TBMM'de kabul edilmesinin ardından Denizli'de ilçe ziyaretlerine devam ediyor. Çameli, Baklan, Çardak, Serinhisar, Çal, Buldan, Kale ilçelerini ziyaretlerinin ardından memleketi Tavas'ı ziyaret eden Osman Zolan, Egeli Sabah'a son gelişmeleri değerlendirdi. Dünya kenti olmak isteyen bir ilin sadece merkezine yatırım yapılması ile gelişemeyeceğini belirten Zolan, "Dünya kenti olmak için tüm illerin ilçeleri ile beraber topyekün ayağa kalkması gerekir" dedi.
Tüm Denizli'yi karış karış gezerek, yerinde incelemeler yapıyorsunuz. Büyükşehir Yasası'nı anlatıyorsunuz. Ziyaretlerin temel amacı nedir?
- Büyükşehir Yasası'nın ardından Tavas, ziyaret ettiğimiz 8'inci ilçe. Denizli'de 18 ilçemiz var. Bütün bu ilçelerimizi tek tek ziyaret edeceğiz. Her şeyiyle, her yönüyle incelemeler yapacağız. Büyükşehir Yasası kapsamında tüm ilçelerin Büyükşehir'e bağlanması anlamında önümüzde bir yılımız var. Bu bir yılda büyükşehire geçiş sürecini daha iyi sağlamak için çalışacağız. Ne tür eksiklikler var, sıkıntılar neler, talepler neler bunları incelemek gerekiyor. Neler yapılabilir bunları görüyorsunuz.
Sizin ziyaretlerinizin ardından başka çalışmalar da yapılacak mı?
- Bizden sonra uzman arkadaşlar gelecek. Teknik ekipler incelemeler yapacak. Tüm ilçeleri, köyleri hepsini tek tek gezecekler. 30 Mart 2014'te yapılması beklenen yerel seçimin hemen ardından, sabahtan itibaren artık bütün işler yapılabilir hale gelsin istiyoruz. Bizde başkanlık masasında her ilçenin her köyün ayrı bir dosyası olacak. 18 ilçenin, 360 köyün, 68 beldenin dosyası olacak. Denizli merkezde zaten konulara hakimiz. İlçelerimizde de hakimiz ancak yine de bizzat ziyaret etmek, gözünüzle olup biteni görmek ayrı bir öneme sahip.
Yerel seçimler yaklaşıyor. Yeniden adaylık konusunda neler söylemek istersiniz?
- Siyaset çok önemli bir kurum. Millete hizmet etmekte en önemli yer siyasette olmaktır. Bir o kadar da zordur. Yapmış olduğunuz hizmetlerin ardından insanların mutluluğunu gördüğünüzde tüm yorgunluklarınızı unutursunuz. Biz, hiçbir zaman koltukta bir yıl veya bir gün fazla kalmanın hesabını yapmadık. Bize düşen koltukta bulunduğumuz sürece, kentimize bir fazla eser bırakmaktır. Bu uğurda neler yapabiliriz bizim hedefimiz bu. Koltukta bir gün fazla kalmanın hesabını yapmayız, yapmadık ve yapmayacağız da. Bizim derdimiz millete hizmettir. Makamlarımız keyif sürülecek, sefa sürülecek, dinlenilecek yerler değildir. Onun için bizim yarınla ilgili çok fazla beklentimiz veya planlamamız söz konusu değil.
Büyükşehir Yasası'nın önümüzdeki seçim döneminin ardından işlerlik kazanması ile birlikte nasıl değişiklikler olacak? Bütçenizde artış olacak mı?
- İller Bankası'ndan aldığımız paralar belli. Ayrıca o ilde toplanan vergilerin tümünün yüzde 6'sını alır hale geleceğiz. Bunu Erzurum, İzmir, Antalya yani tüm 16 büyükşehir alıyordu. Büyükşehir olduğumuzda bu yüzde 6'dan faydalanacağız. 2011 yılı itibariyle bu rakam 100 milyon lira yapıyor. Rakamsal olarak önemli bir rakam. 2012 bütçemiz 360 milyon liraydı. Bunun içinde personel giderlerimiz de vardı. Yatırıma 130 milyon lira ayırabiliyorduk. Yeni 100 milyon lira doğrudan yatırıma gidecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizli kalkınacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN