Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hülya DİNÇEL: Yap boz dünyamıza girmesin

Giriş Tarihi: 6.3.2013
Sevgili okurlarım, yap-boz konusu üzerinde titizlikle duruyorlar. Bir oluşumu hayata geçirirken tamamen detayları ile çok yönlü düşünerek hayat vermenin önemi yadsınamaz. Yoksa boz yap tahtasına döner yapılanlar. Tabii denetimin de önemi göz ardı olamaz. Hayat böyledir düzgün yaşam koşulları için. Her zaman söylerim; sevgili hocam Erdoğan Aytekin'in dediği gibi; Kalite detayda gizlidir! Durakları yaparız, yönlendirmeler olmaz. Ana arterlerde insanlar deli gibi sağdan sola koşar durur. Güzelim kaldırımları yaparız; yaya yürüyemez işgalden... Metroları yaparız duraklarda tuvalet olmaz. bir yudum su içececek ilaç için içecek su olmaz... Bir yağmurda göller oluşur en gözde semtlerde. Bunun gibi dolu örnek var... Okuyucum da benzeri bir konuyu ele almış. Hep birlikte okuyalım dedim. Sevgili okurlarım yap boz güzel dünyanıza hiç girmesin.
***
Okuyucu mektubu
Şu güzel ülkemizde, ilgililerin yaptığı absurd şeyler ile aldıkları abuk sabuk kararlar bana hep eski ve meşhur Amerika Cumhurbaşkanı Abraham Lincoln'u bir sözüyle beraber hatırlatır. Lincoln der ki; iyi bir avukat ile kötü bir avukat arasındaki fark yaptıklarıdır. İyi avukat bir dava dilekçesi yazar... Herşey içindedir... Başkaca bir şeye ihtiyaç yoktur. Kötü bir avukat ise, bir dilekçe yazar... Diğer bir dilekçe ile eksikleri tamamlar... Başkaca bir dilekçeyle de boşlukları giderir ve bir başka dilekçe ile hataları düzeltir, ve ... bu böylece gider... Bizde de bilhassa "kamu kesiminde" bu aynen böyledir.... Bir seferde dört başı mamur bir karar alınmaz ve bir uygulama yapılmaz... Evvela bir sey yapılır... Sonra boşluklar, bilahare eksikler gideriler ve nihayet yanlışlar duzeltilir ve ... yapılanın vadesi biter.

Bunu neden dedim?

60 yaş kartları ile bir zaman limitli karar verilmiş ve uygulama başlamış... Hedef ne? Sabah öğrenciler ve görevliler işlerine daha rahat gitsin... Akşam da rahat dönsün... Fikir olarak doğru! Gelelim uygulamaya; akşama doğru kartın saat 16.00'dan sonra geçmemesi eksik kalmış... Bu saat 17.00'den sonra olmalıdır. Cumartesi ve Pazar gunleri mesai yok... Okul yok... Bu yasağa devam etmek niye? Cumartesi, pazar ve resmi tatil gunlerinde bu sınırlama olmamalıdır... Hedef ne? Üzüm mü yemek... Bağcıyı mı dövmek?Yahu bir kere dört başı mamur bir plan ve uygulama yapın Allahaşkına!
Serpil Yenigel
/ Emekli doktor
***
Gülümsedim
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin içme suyu ve atık su hizmetleri veren kurumu İZSU, Mobil Bilgilendirme Servisi'ni her geçen gün yeniliyor. Daha önce cep sisteme kayıt yaptırarak planlı su kesintilerini ilçe bazında öğrenebilen İzmirliler, artık mahallelerindeki şebeke değişimi, bakım ya da arıza kaynaklı su kesintisinden de anında haberdar olabiliyor. Bunun için www. izsu.gov.tr/sms adresine girerek TC Kimlik Numarası, abone numarası ve oturduğunuz mahallenin bilgisini eklemek yeterli oluyor, bu uygar sisteme çok sevindim, yürekten gülümsedim..

Üzüldüm
Metro istasyonları ve iskelelerde tuvalet olmaması çok büyük sorun. Geçenlerde bir okuyucum gözlemlemiş. Çok ama çok üzülüyorum!

Biraz da gülelim
Lazın biri elini beline koymuş dalgın dalgın yürüyormuş. Birinin dikkatini çekmiş. Lazı seyrediyormuş. Laz belediye otobüsüne binmiş eli hala belinde, inmiş yarım saat yürümüş eli hala belinde. Onu izleyen dayanamamış koşup, önüne geçmiş: - Kardeşim sen deli misin? Laz: - Yooo Adam: - Hasta mısın? Laz: - Yoo. - Seni iki saattir izliyorum elin belinde yürüyorsun. Laz bakmış: - Vay anasını karpuz düşmüş.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hülya DİNÇEL: Yap boz dünyamıza girmesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN