Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tarım sektöründe İzmir de gelişmeli'

AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli sektör temsilcileriyle Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'i bir araya getirecek

Giriş Tarihi: 6.3.2013
AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli'nin girişimleri sonucu İzmirli 10 tarım temsilcisi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile biraraya geliyor. Bugün ilki yapılacak olan buluşmalar ilerleyen günlerde tarım sektörünün alt gruplarının temsilcilerinin de katılımıyla devam edecek. İlk toplantıda sektör temsilcileri sıkıntılarını, önerilerini kendi ağızlarından yetkililere ulaştırılacak. Kendisi de gıda mühendisi olan AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, sektör temsilcileri ile Bakan Eker'in buluşacağı toplantıların önemine değinerek şöyle dedi: "Elverişli coğrafi koşulları ve iklimiyle, zengin toprak yapısıyla İzmir Türk Tarımı'nın lider kentidir. Ancak tarım sektöründe daha çok girdi yaratmak için tarlada ürettiğiniz ürünü endüstriyel bir ürün haline getirip katma değer yaratmanız gerekiyor. İzmir sadece toprakları ve iklimiyle değil bilgi birikimi ve tarımsal sanayi tecrübesiyle de ülkemizin öne çıkan kenti. Milletvekili seçildikten sonra gıda mühendisi olmamın da etkisiyle İzmir'de sektör temsilcileriyle bu konuda sürekli görüş alışverişinde bulunduk. İzmirli sektör temsilcileriyle biraraya gelerek tarımsal üretimin nasıl büyüyebileceğini, istihdamın nasıl artabileceğini konuştuk. İzmir'in deneyimleri, sorunlara ilişkin çözüm önerileri ülkemiz tarımı için çok önemli. Tarım ve gıda sektör��nün İzmir'deki tecrübeli, birikimli kurum ve kuruluşlarının önerilerinin Ankara'ya aktarılması gerekiyor" dedi.

BİRAZ İNSAF
İzmirli sektör temsilcilerinin talebini aktardığında Bakan Eker'in önerlerin kendileri için yol gösterici olacağını söylediğini aktaran Denizli, toplantıların küçük gruplarla ve düzenli olarak tekrarlanacağını belirtti. "Türk gıda ve tarımının geleceği parlak" diyen Denizli şöyle konuştu: "Her ne kadar bir takım çevreler felaket tellallığı yapıyor değişimin ve büyümenin sancılarını sıkıntıları abartarak vatandaşa aktarıyor olsalar da Türk tarımı geleceğe umutla bakıyor. Bir takım küçük sıkıntılar yok mu? Var. Özellikle uzun yılların birikimi olan "çok parçalı arazi yapısı" gibi önemli yapısal sorunlarımız bulunuyor. Ancak iktidar da ortaya çıkan sıkıntıları çözmek için var. Tarıma ilişkin kötümser tablo çizmeyi muhalefet yapmak sananlar şunu görmeliler. Türk tarımı istikrarla büyüyor. Tarım ve gıda sektörüne bir bütün olarak baktığımızda durmaksızın geliştiğini, iç pazarda önemli bir değer ürettiği gibi ihracat rakamlarıyla da büyüdüğünü görüyoruz. İstikrarla büyüyen bir Türk tarım ve gıda sektörü var. 75 milyon nüfusu, bu ülkenin tarımı besliyor. "
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tarım sektöründe İzmir de gelişmeli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN