Türkiye'nin en iyi haber sitesi

8 Mart'ta acı gerçek

Giriş Tarihi: 8.3.2013

İzmir'de "Can güvenliğimiz yok. Ölüm tehdidi alıyoruz, öldürülmekten korkuyoruz" diye Emniyet Müdürlüğü'ne başvuran üç hayat kadını polise zimmetlendi

İzmir'de polise başvuran 3 hayat kadını 'Ölüm tehditleri alıyoruz. Can güvenliğimiz tehlikede. Öldürülmekten korkuyoruz' diyerek polise başvurdu. Polis tarafından yapılan incelemenin ardından İzmir genelevinde çalışan kadınlar polise zimmetlendi. Hayat kadınları için 3 aylık tedbir kararı çıkarıldı. Kadınlarla 10 günde bir yüz yüze görüşen polis ekipleri hayat kadınlarına tehdit alıp almadıklarını soruyor. Hayat kadınlarının iletişim ve adres bilgilerini alan ekipler 155'e yapılan bir ihbarda olaya anında müdahale edebilecek. Polis ekipleri koruma altına alınan genelev kadınlarını her gün cep telefonundan arayıp "Bir sorun yaşıyor musunuz?" diye soruyor.

2 BİN 804 KADINA KORUMA

Kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için geçtiğimiz yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kabul edilen 20 Mart 2012 tarihinde Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un yürürlüğe girmesine rağmen kadına yönelik şiddet durmak bilmiyor. Sadece İzmir'de polise ya da savcılığa giderek 'Ölüm tehditleri alıyorum. Hayatım tehlikede. Kocam beni dövüyor' diyerek başvuruda bulunan toplam 2 bin 804 kadının koruma altına alındığı öğrenildi. Koruma altına alınan kadınlardan 3'ü ise İzmir Genelevi'nde çalışıyor.

PATRONDAN ŞİKAYETÇİ

Mağdur kadınlardan biri G.Ö. Genelevde çalışan G.Ö., eski kadın patronu Ş.G.'den ölüm tehditleri aldığını söyleyerek polise başvurdu. G.Ö. ile patronu arasındaki anlaşmazlığın nedeni ise bir otomobil. Eski patronu G.Ö.'ye yanında çalışırken bir otomobil hediye etti. G.Ö. bir süre sonra Ş.G.'nin evinden ayrılıp başka bir evde çalışmaya başladı. Bunu gururuna yediremeyen eski patron Ş.G. de hediye ettiği otomobili geri istedi. G.Ö. aracın hediye olduğunu söyleyerek geri vermedi. Ş.G. eski çalışanı G.Ö.'yü aracı geri vermemesi durumunda öldüreceğini söyledi. G.Ö. de eski patronundan ölüm tehditleri aldığını söyleyerek polise başvurdu. Yapılan incelemenin ardından G.Ö. hakkında eski patronuna karşı 3 aylık koruma kararı çıktı. Bu karar kadın patron Ş.G.'ye de bildirildi. Eski tehditlerin devam etmesi durumunda Ş.G. polis tarafından gözaltına alınacak. Mahkeme kararıyla eski kadın patron tutuklanarak cezaevine gönderilebilecek.

ÜÇ AY KORUNACAK
İzmir Genelevi'nde çalışan S.A. ve B.E. isimli hayat kadınları da G.Ö. gibi patronlarından ölüm tehditleri aldıklarını belirterek polise başvurdu. Genelevde çalışan S.A. ve B.E. eski çalıştıkları evlerin erkek patronları tarafından 'Yüklü miktarda borçlarınız var. Bu borçları hemen ödeyin. Yoksa sizi öldürürüm' diye tehdit edildi. Her iki kadın da 'Can güvenliğimiz tehlikede. Öldürülmekten korkuyoruz' diyerek eski patronlarından şikayetçi oldu. Polis tarafından yapılan incelemenin ardından S.A. ile B.E. polis tarafından 3 aylığına koruma altına alındı. Polisler tarafından 10 günde bir yüz yüze görüşen kadınlar tehdit almaları durumunda emniyet güçlerine ihbarda bulunacaklar. Hayat kadınlarının zimmetlendikleri polislerle telefon ile sürekli diyalog halinde oldukları öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 Mart'ta acı gerçek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN