Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanya ile dev işbirliği

Giriş Tarihi: 8.3.2013

Önemli jeotermal kaynaklara sahip olan İzmir, Almanya'nın Medical ve Sağlık Turizmi Derneği ile turizm faaliyetlerinde işbirliği yapmak üzere anlaşma imzaladı

EXPO 2020 yolunda sağlık temasını belirleyen İzmir, Berlin ITB'de önemli bir işbirliği anlaşması gerçekleştirdi. Bundan böyle önemli jeotermal kaynaklara sahip olan İzmir, Almanya'nın Medical ve Sağlık Turizmi Derneği (German Medical Wellness Association) ile işbirliği yapacak bulunacak. İzmir adına işbirliği görüşmesini önceki gün EXPO 2020 İzmir bünyesinde uzman olarak görev yapan Berlin eski Kültür Ateşesi İlknur Bodur ile Almanya Medical ve Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Lutz Lungwitz gerçekleştirdi. Görüşme sonrasında Egeli Sabah'a anlaşma hakkında bilgi veren ikili, verimli olması dileklerinde bulundu. İki hafta önce İzmir'e geldiklerini ve özellikle termal tesislere hayran kaldıklarını belirten Almanya Medical ve Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Lutz Lungwitz, "Öncelikle yardım ve işbirliğine hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Özellikle Balçova ve Çeşme bölgesindeki tesislerden ve kentin pek çok noktasındaki jeotermal potansiyelden çok etkilendik. Bu işbirliğinde aktif olarak çalışmak istiyoruz. Sağlık turizminde yeni bir hedef kitle yaratabiliriz. Bizden istenecek her konuda göreve hazırız. Sağlık turizmi vizyonunu belirleyen kentle yola çıkmamızın çok doğru olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

AMAÇ DAHA ÇOK TURİST
İşbirliğini Türkiye'nin 5 milyonu geçen Alman turist pastasından daha çok pay almasını amaçlayarak gerçekleştirdiklerini belirten Uzman İlknur Bodur, sürecin EXPO çalışmalarına da katkıda bulunacağına inandığını söyledi. "Öncelikli amacımız İzmir'e daha çok turist getirmek" diyen Bodur, "Başkan Lungwitz ile Almanların ilgisini sağlık turizminde marka olan İzmir'e çekebilmek için neler yapabileceğimizi görüştük. Dernek yönetimi olarak İzmir'i görmüş olmaları da bizim için avantaj oldu. Bu görüşmenin ayrıntıları ile ilgili Sayın İzmir Valisi Cahit Kıraç'a bir rapor sunacağım. Bu rapor sonrasında EXPO 2020 Yürütme Kurulu ve İZKA'nın sürece dahil olacağına inanıyorum. Atılan bu adım, karşılıklı görüşmelerle somut gelişmeleri beraberinde getirecektir"diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya ile dev işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN