Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da çıktı

Giriş Tarihi: 8.3.2013 09:48

Bu yıl bahar erken geldi, kedirgenler bir hafta önce çıktı.

'ın yöresel ot yemeklerinin başında gelen ve baharın müjdecisi olarak bilinen çıktı.

Özellikle dağ köylerinde vatandaşların geçim kaynağı olan ve halk tarafından sevilerek tüketilen kedirgen otunun bu yıl 10 gün erken çıktığı bildirildi. Turfanda olduğu için bağı 4-5 TL arasında satılan kedirgen otu sofraları süslemeye başladı.

Aydın ve çevresinde doğada kendiliğinden çıkan ve bir çok işsize gelir sağlayan kedirgen otunun kışın bol yağışlı geçmesi ve son bir haftadır güneşin yüzünü göstermesi nedeniyle erken çıktığı belirtildi. Yenipazar dağlarında topladığı kedirgenleri Aydın'da satmaya başlayan vatandaşlardan Kazım Eriş, sağlık için de oldukça faydalı olduğunu belirttiği kedirgenin Aydın'ın yanı sıra İzmir'de de çok fazla satıldığını belirtti.

Nisan ayı içerisinde İzmir'e her gün neredeyse bir otobüs Aydınlının topladığı kedirgenleri İzmir'e satmaya gittiğini belirten Eriş, 'Aydın doğası ve bitki örtüsü ile gariban dostu bir il. Özellikle dağ köylerinde yaşayan yüzlerce insan yaklaşık 2 ay boyunca kedirgen toplayıp satarak ekmeğini kazanacak. Doğada kendiliğinden çıktığı için her yerden parasız olarak topladığımız bu otlarla ekmeğimizi kazanıyoruz. Kedirgenden önce de mantar toplayıp satarak para kazanıyorduk. Bu yönleri ile Aydın'da yaşamak bir şans' dedi.

Birçok hastalığa karşı panzehir olarak bilinen kedirgenin, kış döneminden bahar dönemine geçişte insan metabolizmasının dengesinin sağlanmasına katkı sağladı belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın'da kedirgen otu çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN