Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çaresiz kaldık

Giriş Tarihi: 9.3.2013

Konak Kaymakamı Ahmet Önal'dan acı itiraf: "Topaltı Okulu'nu boşaltırken talan edileceğini biliyorduk. Okul için bekçi kadrosu, özel güvenlik için bütçemiz yok"

Heyelan nedeniyle geçtiğimiz yıl boşaltılan Kadifekale'deki Topaltı İlköğretim Okulu'nun hırsızlar tarafından talan edilmesinin yankıları sürüyor. Egeli Sabah'ın kamuoyunun gündemine taşıdığı olayla ilgili olarak Konak Kaymakamı Ahmet Önal'dan acı itiraf geldi: "Bu okulu boşaltmak zorunda kaldığımızda böyle olacağını ben de biliyordum. Bölgede devriye gezen polis ekip sayını artırdık ama talanın önüne geçemedik. Elimizde okulu 24 saat bekleyecek bekçi kadrosu yok. Oraya özel güvenlik koyacak bütçemiz de yok. Durumu biliyoruz ama önleyemiyoruz." Hırsızlık ve talanın önüne geçmek için okulu 24 saat bekleyen bekçi ya da özel güvenlik görevlisi koymak gerektiğini belirten Kaymakam Önal; "Vardiya usulü çalışacağı için oraya tek bekçi yetmez. En az 3 bekçi olması lazım. Ama maalesef mevcut sistemde Konak Kaymakamı olarak benim oraya koyacak bekçi kadrom yok. Gerek gördüğüm yerlere özel güvenlik koyma yetkim de, ona ayıracak bütçem de yok"diye konuştu.

KARAKOL KURAMAYIZ

Bu konuda İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de yetkisi olmadığını belirten Önal; "İlçede görev yapan polis sayısı da zaten ortada. Devriyeyi ne kadar artırırsan artır, hırsızlar gecenin ilerleyen saatlerinde, polis gittikten sonra içeri girip yapacağını yapıyor. Biz de çaresiz kalıyoruz"dedi. Okula bekçi koyamadıktan sonra bu talanın önüne geçmenin mümkün olamayacağını belirten Kaymakam Önal; sözlerini şöyle sürdürdü: "Bütün boş okullara karakol kurmamız mümkün değil. İlçe genelinde boşaltılan okulların yanı sıra, halen eğitim öğretime devam edilen birçok okul var. O okulların güvenliğini de polis sağlıyor. Çok geniş bir bölge. Sorun ancak oraya bekçi koymakla çözülür. Bekçi caydırıcı olur, art niyetli kişilerin okul binasına girmesine engel olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çaresiz kaldık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN