Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İsterlerse Eşrefpaşa Hastanesi'ne talibiz'

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Eşrefpaşa Belediye Hastanesi ile ilgili soruları yanıtlarken, "Belediye başkanı bize hastaneyi bugün versin alırız. Devir işlemlerini de hemen bitiririz" dedi

Giriş Tarihi: 9.3.2013
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'de ilk kez İzmir'de Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde oluşturulan Anne Sütü Bankası'nı inceledi. Bakan Müezzinoğlu, projenin alt yapısı henüz hazır olmadığı için açılışı yapmadı. Müezzinoğlu, "Yasal düzenlemelerle Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü ile paylaşarak sütü veren annenin çocuklarıyla, sütü alan ailenin çocuğu arasındaki hukukun düzenlenmesi gerekiyor. Önümüzdeki süreçte çocukların sorun yaşamaması için hukuki ayağını da güçlü hale getirmek lazım. Sürecin tedbir ve hukuk kayıt sistematiği ayağını güçlendirmek için projenin uygulanmasında gecikme olacak" dedi. Bakan Müezzinoğlu, basın mensuplarının, "Süt kardeşlerinin izi nasıl takip edilecek" yönündeki sorusuna ise, "Bir anneni sütü ailenin gen yapısını da taşıyor. Bu konuda bizim geleneklerimizden gelen süt kardeşliği hukuku var. Ailelerin kütüklerine bunların işlenebilmesi, ailelerin bundan sonra bilgilendirilmesi için yasal düzenlemeler gerekli. Bunu da başlatacağız. Meclise altyapı hazırlıkları olacak. Gönlüm ister ki 2-3 günde bitirelim ama konu İçişleri ve Adalet bakanlıklarını da ilgilendiriyor" diye konuştu. Bakan Müezzinoğlu, daha sonra İzmir Valisi Cahit Kıraç'ı ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret etti. İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay ve AK Parti Milletvekili Rıfat Sait'in de katıldığı görüşmede Başkan Kocaoğlu, ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirterek Müezzinoğlu'na yeni görevinde başarılar diledi.

HALK ÇOK MEMNUN

Müezzinoğlu, "Yunanistan'da halkın sağlık kurumlarından memnuniyet oranı yüzde 44'ten yüzde 32'ye kadar düşmüş. Ekonomik kriz nedeniyle sağlık çalışanlarının maaşlarında yüzde 50 oranında bir indirim yapmışlar. Bizde öyle bir durum söz konusu değil. Halkın, yani sağlık hizmeti alanların sağlıktaki sistemden memnuniyet oranı yüzde 75'i buldu. Bu oranı yüzde 80'lere çıkartmak istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İsterlerse Eşrefpaşa Hastanesi'ne talibiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN