Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÖZGÜR KAYNAR: Arayı bulalım

Giriş Tarihi: 9.3.2013
Ömrü, siyasi kavgalarla ve zorluklarla geçen Süleyman Demirel, barışmanın, uzlaşmanın önemine şöyle vurgu yapmıştı: "Barışmayı bilmeyen kavga edip küsmesin..." Sorunsuz bir yaşam istemek, hayalperestlikten başka bir şey değil. Hayatın döngüsü beraberinde anlaşmazlıkları getiriyor. Zaten dünya dikensiz gül bahçesi olsaydı, ne değişim olurdu ne de gelişim. Önemli olan, uyuşmazlıklara güzellikle çare bulabilmek.

TOPLUMSAL BUNALIM

Son yıllarda, özellikle iç göçün ve bunun sonucunda kentlerin sağlıksız büyümesinin etkisiyle nasıl bir toplumsal buhranın içine düştüğümüz malum. Adliyelerdeki dosyalar, baş döndüren dava trafiği ve sokaktaki öfke olup biteni belgeliyor. Ancak dava açmak, çözümle birlikte beraberinde başka sorunları da getiriyor. Haklı olmak, mutlu olmayı sağlayamayabiliyor. Çünkü her davanın bir kazananı olduğu gibi bir de kaybedeni var. Ceza gerektiren suçlar hariç, anlaşmazlıklarda asıl çözüm, herkesin kazanacağı arabuluculukta. Üzerinde epeyce gürültü koparılan Arabuluculuk Kanunu'nun özünde işte bu yatıyor. Uzlaşma kültürü aşılayacağı, adliyelerdeki yoğunluğu azaltacağı için mühim.

İLK YİNE İZMİR'DEN
CHP'nin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne taşıdığı bu düzenlemeye İzmir çoktan adım attı. Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Prof. Dr. Abbas Türnüklü'nün öncülüğünde Aybers-Hikmet Karabacak Lisesi'nde uygulanıyor, tam 6 yıldır... Buca'daki bu okulun seçilmesi tesadüf değil. İzmir'in en sorunlu bölgelerinden Kuruçeşme'deki lisede olaysız gün geçmiyor, sık sık kan akıyordu. DEÜ Anlaşmazlık Çözümü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Türnüklü, çaresiz bırakan şiddetin ilacının 'akran arabuluculuğu'nda olduğuna inanıyordu. Müdür Nuri Cihan Gürsoy'un desteğiyle kolları sıvadı, felsefe öğretmeni Feridun Balcı da eşlik etti. Öğrencilerin seçtiği gençler, arabuluculuk eğitimine alındı. Anlaşmazlık, iletişim becerisi, empati, öfke kontrolü, müzakere ve arabuluculuk dersleri verildi. Daha ilk dönemde mucizeden farksız sonuç ortaya çıktı. Arabulucu gençler araya girince, sorunlar bilek gücü yerine, konuşarak ve uzlaşarak çözülmeye başlandı. Korkunun kol gezdiği liseye huzur geldi, şiddet unutulup gitti. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın bile dikkatini çekti. Bağış, bir İzmir ziyaretinde müzakereci ve çözüm insanı gençleri bizzat kutladı. Aybers-Hikmet Karabacak Lisesi'ne sihirli bir değnek gibi değen akran arabuluculuğu, önce Buca'daki 18 liseye yaygınlaştırıldı. Şimdi ise sıra tüm İzmir'de... Emniyet Müdürlüğü, okullara huzur ve mutluluk getiren, gençliğe hoşgörü kültürü aşılayan akran arabuluculuğunu her yere taşımaya kararlı. Emniyet Müdürü Ali Bilkay'ı ne kadar kutlasak az. Ama teşekkürün en büyüğü Prof. Dr. Abbas Türnüklü'ye... Kendisiyle ne zaman konuşsam şunu söylüyor: "Çatışma kültürüyle bir arada yaşayamayız. Anlaşmazlığın şiddet dışında da bir çözümü var, uzlaşma... Arabuluculuk işte bunu sağlar, herkese kazandırır." Arayı bulalım, mutlu olalım. İyi hafta sonları, güzel yarınlar...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖZGÜR KAYNAR: Arayı bulalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN