Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parasız el attı bedeli ağır oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı inşa edilirken vatandaşın arazisine kamulaştırmasız el attığı gerekçesi ile 82 milyon lira ödemeye mahkum edildi. Tazminatın faizleri ile 100 milyonu bulacağı belirtildi

Giriş Tarihi: 9.3.2013
Büyükşehir Belediyesi, Bornova Erzene Mahallesi'nde 2010 yılında içinde Buz Pateni Salonu da bulunan ve 23.5 milyon liraya mal olan Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'nı hizmete açtı. Ancak, Büyükşehir Belediyesi projeyi uygularken bir hata yaptı. Yapım sırasında amfitiyatronun bulunduğu bölgede, özel mülkiyete 50 metrekare kamulaştırmasız el atıldı. Hak sahibi 11 hissedar 4 ayrı dava açtı, 12'şer bin lira talep etti. 4 dava İzmir 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde birleşti.

YAPISI BOZULMUŞ
Mahkeme, toplam 245 bin metrekare üzerinde kurulu projede mülk sahiplerine ait 74.688 metrekarelik arazinin 50 metrekaresine kamulaştırmasız el atıldığına karar verdi. Yapılan keşiflerde, arazinin bir kısmının düzeltilerek doğal yapısının bozulduğu, özellikle amfitiyatro inşaatının bir kısmının özel arazi içinde yapıldığı bilirkişi raporunda yer aldı. Mahkeme, imar planında rekreasyon alanı, ağaçlandırılacak alan ve açık hava tiyatrosu içinde kalan söz konusu arazinin, kalan kısımlarının davacı mülk sahipleri tarafından kullanımlarının engellendiğini de belirledi. Bu nedenle davacıların arazideki paylarına düşen miktarların ayrı ayrı iptali, davalı İzmir Büyükşehir Başkanlığı adına tesciline karar verdi. Bilirkişi raporuna göre Mahkeme, bu taşınmazın değerinin 82 milyon 156 bin 800 lira olarak tespit etti. Mahkeme, davacıların her bir dava için 12 bin lira istemesini de dikkate aldı. Şimdilik 12 bin liralık kısmın yasal faiziyle birlikte Büyükşehir Belediyesi'nden alınıp hak sahiplerine verilmesine karar verildi. Davacıların 82 milyon 156 bin liralık alacağının saklı tutulmasına karara bağlandı. Kararı, Büyükşehir Belediyesi yüksek; davacılar düşük buldu, ikisi de temyiz etti.

HÜKÜM İÇİN YETERSİZ
Yargıtay, Ekim 2011'de yerel mahkemenin kararını bozdu. Yargıtay; öncelikle bilirkişi raporunun hüküm kurmaya yeterli olmadığı, alınan emsalin uygun olmadığı, eksik incelemeyle bedel tespit edildiği gerekçeleriyle kararı bozdu. Yargıtay'ın bozma kararı üzerine dosya tekrar 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne gönderildi. Bu sefer kamulaştırmasız el atılan alanla ilgili aynı mahkemeye iki dava açıldı. Buz pateni pistinin kuzeyindeki 41 bin metrekarelik alan için açılan dava sonucunda Büyükşehir, Mehmet Belevi'ye 12 bin lirası tazminat, 18 milyon lirası da kamulaştırmasız el atma bedeli olmak üzere 18 milyon 49 bin lira ödemeye mahkum edildi.

YİNE HAKSIZ BULUNDU
İkinci davayı ise Fatma Zehra Aydıner ve arkadaşları tarafından amfitiyatronun bir bölümünün yer aldığı 74 bin 254,71 metrekarelik alanı kapsayan alan için açıldı. Mahkeme bu davada da Büyükşehir'i haksız buldu ve davacıya 65.5 milyon lira ödemeye mahkum etti. Her iki dava da 6 Mart 2013'te sonuçlandı.

BÜYÜKŞEHİR TEMYİZ EDECEK
Büyükşehir Belediyesi'nin 2 davada ödeyeceği para 83.5 milyon lirayı buldu. Belediyenin kasasından çıkacak olan miktarın yasal faizi ile birlikte 100 milyon lirayı bulabileceği ifade edildi. Büyükşehir Belediyesi'nin kararı, temyiz edeceği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parasız el attı bedeli ağır oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN