Bilgiyle güçlü ülke oluruz

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında İzmir'in önemli katkılar yapacağını belirtti, "Bunun için üniversite-sanayi işbirliğini daha çok geliştirmemiz gerekir" dedi

Giriş Tarihi: 10.3.2013
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün katılımı ile "2023'e 10 Kala Ar- Ge ve Yenilikte İzmir" başlıklı üniversite-sanayi işbirliği bölgesel toplantısı ve paneli Hilton Otel'de yapıldı. Bakan Ergün, İzmir'in üniversite sanayi-işbirliğinde örnek kent olabileceğini ancak bunun için kentte faaliyet gösteren 3 teknoloji geliştirme bölgesini (teknopark) yeterli olmadığını belirtti. "İzmir, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında en önemli katkıyı verecek kentler arasında yer alıyor. 3 teknoloji bölgesi yeterli değil. Bir üniversitemizin başvurusu var. Temennimiz 9 üniversitenin de teknoloji bölgesi kurulması için başvurmalarıdır. Kentin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak için teknoloji geliştirme bölgesi sayısını ve buralarda kurulan şirket sayısını artırmak gerekiyor" dedi.

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Vali Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan, AK Parti İzmir Milletvekili Taha Aksoy, AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cahit Akay, Emniyet Müdürü Ali Bilkay, EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, rektörler, bürokratlar, sanayiciler ve akademisyenlerin katıldığı toplantıda konuşan Bakan Ergün, Türkiye'nin güçlü bir ülke olmasının bilgiyle mümkün olduğunu söyledi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Üniversiteler ile sanayi işbirliklerini bilim ve teknolojinin üzerinde hassasiyetle durmamız gerekiyor. Bu alanda atacağımız her adım başka adımları da büyük bir şekilde etkilemektedir. Bilim ve teknolojide bir adım ilerleyelim göreceksiniz başka alanlarda 10 adım ilerleme imkanı doğacaktır. Bu nedenle bilim ve teknoloji kapasitemizi artırmaya, daha yüksek katma değerli üretim yapan bir özel sektör oluşturmaya önem veriyoruz." Türkiye'nin son 10 yıl da önemli ilerlemeler kaydettiğini, bu ilerlemelerin rakamsal olarak ortaya konabildiğini ifade eden Bakan Ergün, "Gerçek ortada, rakamlar ortada. Milli gelirimiz, fert başına milli gelirimiz, ihracatımız arttı. Türkiye bunları başarabildi. 10 yıl önce düşük teknolojili bir üretim vardı. Şimdi orta ve orta üstü teknolojilerde yoğunlaştık ama ileri teknolojiye bir sıçrama yapmamız lazım. Türkiye'nin üniversite sayısını 10 yıl öncesine göre ikiye katladık. 2 trilyon dolarlık milli gelir, 500 milyar dolarlık ihracat seviyesini, fert başına milli geliri 25 bin dolara ulaştırabiliriz. Bu potansiyel bizde var ama bunu alelade ürünler üreterek ve satarak yapamayız. Bizim daha ileri teknolojili ürünler yapmamız, satmamız lazım. Bu seviyeye ancak böyle ulaşabiliriz. Onun için üniversitelerimizi ve sanayimizi bu durumun farkında olmaları için bir araya getiriyoruz" diye konuştu.

TEŞVİK İSTEDİ

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, küresel ekonomide değişen kuralların, teknoloji üreten ülke olma zorunluluğunu getirdiğini belirterek "Bundan sonraki sanayi strajiemizde kamu özel sektör ve üniversite işbirliğine özel önem verilmesi gerekiyor" dedi. Yorgancılar, bu noktada Ar- Ge ve teşvik politikalarının üniversite sanayi işbirliğini gözetecek şekilde desteklenmesi çağrısında da bulundu, "2023 yılı hedeflerine ulaşılması için acil ve radikal destek ve teşviklere ihtiyaç vardır" diye konuştu. Vali Cahit Kıraç da yaptığı konuşmada İzmir'in üniversite sanayi işbirliğinde avantajlarına dikkat çekti.

FUARA PANAYIR BENZETMESİ
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, dün geldiği İzmir'de çok tartışılacak açıklamalar yaptı. AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Bakan Ergün, kentte CHP yönetimindeki yerel yönetimleri eleştirdi. AK Parti hükümetinin hizmetleri olmasa İzmir'in yerel yönetimler aracılığı ile hizmet alamayacağını ifade eden Ergün, "Yerel yönetimin elinin değdiği bir şey yok" dedi. İzmir Enternasyonal Fuarı'ndan yakınan Ergün, şöyle dedi: "İzmir Fuarı için geliyor ve konuşuyoruz. 'Kardeşim şunu bir yenileyin, bu bir panayır' diyoruz. Eğlence fuarı düzenliyorsan o ayrı. Ama bizi sanayi fuarı diye çağırıyorsunuz. Biz de ayıp olmasın diye geliyoruz. Elimizden tutmadılar, yanımızda bile bulunmadılar denilmesin' diye geliyoruz. Öyle panayır olmaz. Eğlence olacaksa olsun. Ama bunun içine katma. Köfteciler, çiçekçiler böyle şey olmaz. Fuar denene şeyi uluslararası toplum görüyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilgiyle güçlü ülke oluruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN