Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeşmeye 37 bin turist

Giriş Tarihi: 11.3.2013

İzmir'in Çeşme ilçesine 14 Mayıs - 3 Aralık tarihleri arasında kruvaziyer gemileriyle gelecek turistler çarşı esnafına soluk aldıracak

Deniz, güneş, kum turizminden sonra kruvaziyer penceresini aralayan Çeşme'ye bu yıl gelecek gemi ve yolcu sayısı belli oldu. Berlin'deki ITB Fuarı'na katılan Ulusoy Çeşme Limanı Müdürü Celal Ulaş, bu yaz sezonunda 6 kruvaziyer gemisinin 53 sefer yaparak ilçelerine 37 bin yolcu getireceğini açıkladı. Gemilerin 700 ile 1450 yolcu kapasiteli olduğunu dile getiren Ulaş, kruvaziyer turizminin Çeşme'ye çok büyük katkı sağlayacağına inandıklarını söyledi. Ulusoy standını ziyaret eden Çeşme Esnaf Odası Başkanı Mustafa Cenger de, Ulaş'a kruvaziyer turizmine yaptığı katkı nedeniyle teşekkür etti. Cenger, "Son yıllarda Çeşme'de azalan yabancı tur operasyonundan sonra yeni bir turizm koluyla tanışan ilçemiz Ulusoy'un dış fuarlarda kruvaziyer turizmi artıran çalışmalarından büyük memnuniyet duyuyor. Gerçekten yabancı tur operatörleri ile desteklenen Çeşme esnafının kruvaziyer turizmindeki gelişmelerden sonra nefes alacağını düşünüyorum. Liman ve Çeşme esnafı işbirliğinin verimli olacağına inanıyorum" diye konuştu.

İSKELE NİSAN'DA HAZIR
Çeşme limanının 150 metrelik mevcut iskelesini 322 metreye çıkarmak üzere başlattıkları inşaatın Nisan ayında tamamlanacağını belirten Celal Ulaş, bu çalışma için 2.5 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını söyledi. Nisan ayından itibaren limanlarına aynı anda iki kruvaziyer gemisinin yanaşabileceğini kaydeden Ulaş, "Mevcut limanımızın yanında inşaatını sürdürdüğümüz ro-ro limanında da önemli mesafe kat ettik. Bu alanın inşaatı iskele ve geri saha olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Ro-ro gemileri için yaptığımız iskeleyi tamamladık. Geri sahanın yapımını da bu yıl içerisinde tamamlayacağız. Buraya da 10 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştiriyoruz" dedi. Kruvaziyer firmalarından ETS şirketine ait Aegean Paradise adlı gemi, Çeşme çıkışlı 4 günlük Yunan adaları turu gerçekleştirecek. Sabah saat 08.00'de yola çıkacak olan gemi, 4 gün sonra saat 18.00'de Çeşme'ye dönecek. Thomson Cruises adlı firmanın Thomson Celebration adlı gemisi öğlen saat 12.00'de gelip saat 17.00'de ilçeden ayrılacak. Seaborn adlı firmanın Seabourn Odyssey Quest adlı gemisi de saat 08.00'de gelip saat 18.00'de ayrılacak. Holland American Line adlı firmanın Rotterdam adlı gemisi saat 08.00'de gelip saat 16.00'da, Ryndam adlı gemisi de saat 08.00'de gelip saat 17.00'de ayrılacak.

DİDİM'E BALKAN İLGİSİ

Berlin ITB'de yerini alan İngilizlerin gözdesi Didim, bu yıl Balkan ülkelerinden büyük ilgi gördü. Fuar süresince tur operatörleriyle görüşmeler yapan Didim Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Berlin'e belediye başkanı meclis üyeleri ve turizm birliği üyelerinden oluşan 20 kişilik bir ekiple geldiklerini ve ilgiden çok memnun olduklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeşmeye 37 bin turist
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN