Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dönüşümde büyük işbirliği

İzmir Ticaret Odası ile Karabağlar ve Buca belediyeleri, Yeşillik Caddesi'ndeki 1800 dönümlük alanda kentsel dönüşüm başlatmak için, protokol imzaladı

Giriş Tarihi: 11.3.2013
İzmir'de kentsel dönüşüm yasası kapsamında önemli bir adım atıldı. Karabağlar Belediye Başkanı Sıktı Kürüm, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş işbirliği için buluştu. Demirtaş, İTO olarak İzmir'in en yaşamsal sorunlarına ilgisiz kalamayacaklarını belirterek, "Bakanlığımız ve belediyece belirlenen bölgelerin dışında 3 bölgede yoğunlaştık. Bunlar, Buca ve Karabağlar'ın bir bölümü olan Yeşillik Caddesi ile tren yolu arasındaki alan ile Gümüşpala ve Birinci Sanayi Sitesi" dedi. İTO olarak Karabağlar'da kentsel dönüşüm yapmak istedikleri alanın daha çok işyeri ağırlıklı olduğuna dikkat çeken Demirtaş, şöyle dedi: "Kentsel dönüşüm denilince devamlı olarak konut alanları düşünülüyor. Biz misyonumuza uygun olarak işyerlerinin yoğun olduğu bölgeleri de seçtik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız da bu açıdan büyük heyecan duydu. İşyeri ağırlıklı bu bölgede yapılacak olan kentsel dönüşüm tüm Türkiye'ye örnek ve ilk olacak nitelikte" dedi.

OFİS AÇILACAK

Demirtaş, 1800 dönümlük alanda 5 bin 377 bina olduğunu belirttti, bunların yüzde 80'den fazlasının da işyeri olduğunu, işyerlerinin ağırlıklı olarak da mobilyacılar olduğunu kaydetti. Demirtaş, "Bizim öncelikli amacımız kentsel dönüşümün İzmir'in çıkarına olması ve üyelerimiz olan müteahhitler, inşaatçılar tarafından yapılması. TOKİ'ye burada ihtiyaç yok. Sektörde 13 bin üyemiz var. Bunun yanı sıra inşaat 50 sektöre hareketlilik getiriyor. Kentsel dönüşüm ofislerini kısa zamanda açacağız. Birlikte çalışarak çok hızlı ilerleriz, bu protokol ile de birkaç ay içinde umarım Bakanlar Kurulu'ndan kentsel dönüşüm kararını çıkartırız" diye konuştu. Demirtaş ayrıca bu konuda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ilgili birimlere bilgi verildiğini ve Kocaoğlu'nun desteğinin de alındığını da açıkladı.

SORUNLU BİR BÖLGE

Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm söz konusu bölgenin 2009 yılında kentsel dönüşüm için çalışmaya başladıkları 6 bölgeden birisi olduğunu belirterek, "Biz de bu alan üzerinde çok kapsamlı çalışmalar yaptık. İTO ile çalışmalarımızı birleştirebiliriz" dedi. Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı da, söz konusu alanda Buca Belediyesi sınırları içinde kalan bölgede hem konut hem de işyerleri olduğunu söyledi. Tatı, bölgede yaşayan veya işyeri sahibi olan vatandaşların mutlak suretle psikolojik olarak kentsel dönüşüme hazırlanması ve yapılan işin mutlaka konut ve işyeri sahiplerini mutlu etmesi gerektiğini belirtti. Toplantının sonunda Kürüm, Tatı ve Demirtaş işbirliği protokolünü imzaladı. Protokolün imzalanmasının ardından Buca ve Karabağlar Belediyesi ile İTO'nun teknik elemanlarının bir araya gelerek çalışmalara hız vermesi kararlaştırıldı. Ayrıca protokol Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderilerek, bölgenin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi istenecek.

İSMET İNÖNÜ'DE KONFERANS VAR
İzmir Kent Federasyonu, Kentsel Dönüşüm Yasası'nı bugün uzmanlarıyla masaya yatırıyor. Saat 13.00'de İsmet İnönü Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapılacak toplantıda İzmir'de 300 bin'e yakın konutu ilgilendiren kentsel dönüşüm konusuna değinilecek olan konferansa Vali Cahit Kıraç ile Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katılacak. İzmir Kent Federasyonu Başkanı Turgay Yokuş'un da konuşmacı olacağı konferansın moderatörlüğünü Prof. Dr. Zerrin Toprak Karaman yapacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönüşümde büyük işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN