Romen şairden 6 şiir kitabı

Aşık olduğu adam için ülkesini terk eden şair Ecrin Lidia Cherieliuc, 7. kitabını çıkarmaya hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 12.3.2013
Romen şair Ecrin Lidia Cherieliuc, aşkı için ülkesini terk eden ve evlenip müslümanlığı seçen İzmir aşığı çok özel bir kadın... 21 yıldır İzmir'de yaşıyor. KIBATEK'ten çıkardığı 6. kitabı "Elimi Tut ki Kalbim Üşümesin"i okurlarıyla buluşmasının ardından o bugünlerde, 7. kitabını çıkarmaya hazırlanıyor. Şair, şiirlerinde aşkı, hasreti ve vuslatı birbirinden güzel cümlerlerle anlatıyor.

Romanya'dan Türkiye'ye gelişiniz ve İzmir'e yerleşmeniz nasıl oldu?
-
Romanya doğumluyum. Eğitimimi de orada tamamladım. 25 yaşımda Romanya'da bir Türk ile tanıştım, aşık oldum ve evlenip, Müslümanlığı seçtim. Evlilik nedeni ile İzmir'e yerleştim. İlk geldiğim zamanlar bir kelime Türkçe bilmiyordum. Yavaş yavaş, eşimle ve arkadaşlarımla konuşarak Türkçeyi anlamaya başladım.

Türkçe yazılmış 6 şiir kitabınız var. Şiir yazmaya nasıl başladınız?
- Türkçeyi hiçbir kursa gitmedim tamamen kendi çabalarımla, önce anladım, sonra okudum en sonunda yazmayı öğrendim. Tabii bu biraz zaman aldı. Çünkü Türkçe kolay bir dilde değil... Bol bol kitap, dergi gazete okudum. Türkçe'de sokak dilini, kitap dilini ve televizyonda dinlediğimiz dili birbirinden ayırmam gerekiyordu. Bir kelimenin anlamını bilmiyorsam hemen sözlüğü açıp anlamına bakıyordum. Aslında Romanya'dayken de şiirler yazardım ama Türkiye'ye gelince dil öğrenme çabalarım sebebi ile ara vermiştim. Türkçe'yi öğrendikten sonra bir gün deniz kenarında oturuken şiir yazma duygum tekrar kabardı. Baktım ki Türkçe olarak fena sayılmayacak şiirler ortaya çıktı. Daha sonra hepsini bir kitapta toplamak istedim. İlk kitabın ardından da gerisi geldi ve en son "Elimi Tut ki Kalbim Üşümesin" adlı 6. kitabımı piyasaya sundum.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Romen şairden 6 şiir kitabı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN